Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Eplc. (Epilaeliocattleya) Mae Bly 'Emy'   AM/AOS

(Encyclia mariae × Lc. Ann Follis)

a
Obecna nazwa: Cattleychea Mae Bly 'Emy'
                      (Prosthechea mariae × Cattleya Ann Follis)
'
Ta hybryda powstała w 1967 roku, a jej twórcą był Thornton. Uważana jest za jedną z piękniejszych krzyżówek z udziałem Encyclia (Epidendrum) mariae. Różne klony Eplc. Mae Bly były, na przestrzeni lat, dostrzegane i nagradzane przez American Orchid Society.
Jest to dwulistna katleja zajmująca dość dużą przestrzeń, gdyż mocno rozkładające się na boki, wysmukłe liście wraz z pseudobulwą dochodzą do 40cm długości. Ulistnienie jest bardzo ładne, ciemnozielone i lekko błyszczące, więc nawet poza okresem kwitnienia roślina doskonale się prezentuje. Kwitnie wiosną na nowych przyrostach. Kwiatostany wyrastają wprost spomiędzy liści, najczęściej bez typowej dla katlei pochewki kwiatowej (czasem się pojawia).


Mogą one mieć od 1 do 3 dużych kwiatów o średnicy około 12cm. Płatki okółka zewnętrznego oraz dwa płatki okółka wewnętrznego początkowo są zielone, później stają się seledynowo-żółtawe.


Warżka lekko otulająca prętosłup jest kremowo-biała na zewnątrz, amarantowo-żółta w środku, z mocno fioletowym, aksamitnym zakończeniem.


Kwiaty pomimo woskowej budowy nie są długotrwałe, utrzymują się tylko 2 tygodnie. Jednak ich elegancki wygląd i piękny zapach w pełni wynagradzają stosunkowo krótki czas kwitnienia.

Widok ogólny.
a



Warunki uprawy


Krzyżówka łatwa w hodowli. Jako podłoże stosuję grubą korę, roślinę trzymam w ceramicznej donicy z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i staram się zapewnić jak najwyższy poziom światła. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.


'