Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Epiphronitis Veitchii

(Epidendrum radicans × Sophronitis coccinea)

'
Obecna nazwa: Epicattleya  Veitchii
                     (Epidendrum radicans × Cattleya coccinea)
'
To bardzo stara pierwszorzędowa hybryda międzyrodzajowa, zarejestrowana przez Veitcha w 1890 roku. Jest niewielką rośliną o delikatnych, wzniesionych lub płożących się pędach. Na łodygach, przy węzłach, poniżej małych, żywo zielonych listków, ma tendencję do wytwarzania drobnych korzeni. Cecha ta została odziedziczona po Epidendrum radicans i powoduje, że storczyk szybko się rozrasta i łatwo go rozmnożyć. Kwitnie wiosną, zebranymi w pęki małymi kwiatkami. Kwiatostany wyrastają na zakończeniach pędów.


Intensywnie czerwony kolor kwiatów jest bardzo atrakcyjny.


Aby roślina zakwitła, wymaga dużo światła, bardziej obfitego podlewania w okresie od wiosny do jesieni, różnicy temperatur między dniem a nocą oraz wysokiej wilgotności powietrza. Ostatni czynnik jest bardzo ważny dla zdrowego wzrostu storczyka.
Jeśli ktoś lubi kwiaty Epidendrum, a nie może zapewnić zbyt dużo miejsca, to ta krzyżówka jest doskonałą alternatywą. Pięknie kwitnie i jest niewielkich rozmiarów.

Widok ogólny.
'

Warunki uprawy

'
Epiphronitis Veitchii uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zapewniam wtedy dużą ilość światła, jednak nie bezpośrednie słońce oraz obficiej podlewam i nawożę. Stosuję połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc). Nie nawożę wtedy i pozwalam na przeschnięcie podłoża przed kolejnymi podlewaniem, lecz nie dopuszczam do całkowitego, dłużej trwającego wysuszenia. Ustawiam też roślinę przy południowym oknie, zapewniając jej jak najwięcej światła.
Storczyk rośnie w niedużej, ceramicznej doniczce. Używam przepuszczalnego podłoża z kory o niewielkiej granulacji i drobnych chipsów kokosowych z niedużym dodatkiem perlitu.

'