Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Eria javanica   (Sw.) Blume 1836

Sekcja: Eria

Synonimy: Eria stellata Lindl. 1825, Dendrolirium rugosum Blume 1825, Octomeria stellata (Lindl.) Spreng. 1828, Eria rugosa Lindl. 1828, Eria cochleata Lindl. 1844, Dendrobium javanicum Sw. 1856, Eria fragrans Rchb. f. 1864, Eria vaginata Benth. 1881, Eria striolata Rchb. f. 1888, Tainia stellata (Lindl.) Pfitzer 1888, Dendrobium perakense Hook. f. 1890, Callista javanica (Sw.) Kuntze 1891, Callista perakensis (Hook. f.) Kuntze 1891, Pinalia fragrans (Rchb. f.) Kuntze 1891, Pinalia rugosa (Lindl.) Kuntze 1891, Pinalia stellata (Lindl.) Kuntze 1891, Pinalia striolata (Rchb.f.) Kuntze 1891, Eria pseudo-stellata Schltr. 1906, Sarcopodium perakense (Hook. f.) Kraenzl. 1910, Eria inamoena Schltr. 1911, Katherinea perakensis (Hook. f.) A.D. Hawkes 1956.


Występuje na obszarze południowo-wschodniej Azji, od Indii aż po Filipiny. Rośnie głównie jako epifit, okazjonalnie jako litofit, w bagnistych lasach namorzynowych lub na drzewach laurowych, w niżej położonych partiach górskich lasów. Gatunek ten może występować na wysokości od poziomu morza do 1200m n.p.m. Nieduże, jajowate, lekko spłaszczone pseudobulwy rosną na poziomym kłączu w około 3cm oddaleniu od siebie. Na każdej z nich wyrasta od jednego do dwóch długich, jasnozielonych liści. Jest to storczyk wymagający dużo miejsca: płożące się kłącze szybko wychodzi poza obręb doniczki, a liście mogą osiągać 50cm długości. Powinien być uprawiany w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wyższej wilgotności powietrza. Na jesieni (październik, listopad) u podstawy liści, pod osłonką, można zauważyć wychodzący pęd kwiatostanowy.


Początkowo czubek wyłaniającego się kwiatostanu przypomina wyglądem szyszkę, później wolno rosnąc, stopniowo się wydłuża i przybiera formę kłosa.


Pączki są najpierw ukryte pod ochronnymi łuskami. Podczas wzrostu kwiatostanu oddalają się od siebie, by w końcu rozwinąć się w gwiaździste kwiaty.
a


a
Od ukazania się łodygi kwiatowej do rozwinięcia pierwszych kwiatów upływa około 5 miesięcy. W tym czasie, wyrastając nad liście, kwiatostan osiąga ponad 60cm długości. Może posiadać około 50-ciu kremowo-zielonkawych, mocno pachnących kwiatów o średnicy prawie 4cm.


Niestety kwitnienie nie jest długie, trwa tylko dwa tygodnie, co w porównaniu z czasem potrzebnym na wytworzenie łodygi z kwiatami jest nieco rozczarowujące.
Długi kwiatostan oblepiony gwiaździstymi kwiatami jest jednak widowiskowy, a kwiaty pięknie pachną miodem i wanilią. W pewien sposób równoważy to ich nietrwałość.

Widok ogólny.

a

Warunki uprawy


Eria javanica
to storczyk prosty w uprawie. Nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów w celu uzyskania kwitnienia. Rośnie w plastikowej doniczce wypełnionej dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie ze średnich kawałków kory i chipsów kokosowych. Uprawiam go w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26° C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Storczyk stoi w miejscu półcienistym.
Podlewam co tydzień od wiosny do jesieni oraz nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli. Później ograniczam ilość dostarczanej wody, wydłużając okres przed kolejnym podlaniem do dwóch tygodni. W tym czasie nie nawożę. Wczesną wiosną wracam do częstszego podlewania i nawożenia.


'