Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Howeara Lava Burst 'Puanani'   AM/AOS

(Howeara Mini-Primi × Rodriguezia lanceolata)

'
Ten mały, epifityczny storczyk to hybryda, w której tworzeniu swój udział mają trzy rodzaje: Rodriguezia, Leochilus i Oncidium. Osiąga wielkość od 15 do 30cm. Jest to roślina bezproblemowa w uprawie i chętnie kwitnąca. Wymaga umiarkowanych do ciepłych temperatur, podwyższonej wilgotności powietrza i jasnego, rozproszonego światła. Zadbana, zdrowo rosnąca Howeara może sukcesywnie kwitnąć kilka razy w roku na każdym nowym, dojrzewającym przyroście. Przy pojedynczej pseudobulwie może wyrastać 1-3 łodyg kwiatostanowych.


Kwiatostany mogą być rozgałęzione. Kwiaty są długotrwałe, niezbyt duże, ale jest ich wiele na poszczególnych kwiatostanach.


Wielkością i barwą bardzo przypominają kwiaty Rodriguezia - mają około 2,5cm średnicy i są żywo czerwonej barwy. Nie pachną.


Wraz z upływem czasu ich barwa blednie, aż do różowego koloru. Kwitnienie może trwać 2-3 miesiące.
Ten kompaktowy storczyk o ładnych, żywo zielonych liściach, wygląda najpiękniej gdy kwitnie. Kwitnienie na wielu pędach kwiatowych obwieszonych licznymi kwiatkami jest bardzo widowiskowe.
Kwiatostany mogą być wzniesione lub opadać pod ciężarem kwiatów w dół.


W obu przypadkach kwitnienie prezentuje się znakomicie. Przekwitniętych kwiatostanów nie należy ścinać, zanim całkowicie nie zbrązowieją, ponieważ mogą tworzyć nowe odgałęzienia z pączkami.

Widok ogólny.
'


'
Warunki uprawy

'
Howearę Lava Burst 'Puanani' uprawiam w ceramicznej doniczce, w podłożu składającym się głównie z drobno pokruszonej kory sosnowej, z dodatkiem niewielkich kawałków kokosu. Zapewniam warunki oranżerii umiarkowanej do ciepłej. Latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu podlewam co tydzień i nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce, z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu rośliny mogą uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Latem roślina ma bardziej zacienione stanowisko, natomiast zimą ustawiam w pełnym słońcu, ponieważ obfite, wiosenne kwitnienie zależy od ilości światła. Zimą nie nawożę i zmniejszam częstotliwość podlewania, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.


'