Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Laelia crispa   (Lindl.) Rchb. f. 1853-4

Podrodzaj: Crispae  Sekcja: Crispae Pfitzer

Synonimy: Cattleya crispa Lindley 1828, Laelia crispa var. reflexa Rchb.f 1854, Bletia crispa (Lindley) Rchb.f 1861, Cattleya reflexa Parm. ex Walp. 1861, Laelia crispa var. cauwelaertiae L.Linden 1891, Sophronitis crispa (Lindl.) C. Berg & M.W. Chase 2000, Hadrolaelia crispa (Lindl.) Chiron & V.P.Castro 2002, Brasilaelia crispa (Lindl.) Campacci 2006.
'
'
Jest to średniej wielkości gatunek epifityczny, rosnący również okazjonalnie jako litofit. W naturze występuje wyłącznie na terenie Brazylii, w rejonie Rio de Janeiro, Minas Gerais. Porasta gałęzie wysokich drzew lub formuje duże kępy na skałach, na wysokości 800 - 1500m n.p.m. Posiada pojedyncze, grube liście osadzone pionowo na wysmukłych pseudobulwach. Przyrosty mogą osiągać do 50cm wysokości. Roślina jest tolerancyjna, jeśli chodzi o temperaturę uprawy. Najlepiej jednak rośnie w temperaturach umiarkowanych, przy wysokiej wilgotności i ruchu powietrza oraz bardzo dużej ilości światła. Prawidłową ilość światła określa przebarwienie liści na kolor żółto-zielony.
a

a
'
Dobrze nawożona i podlewana roślina wytwarza latem nowe przyrosty. Duża ilość światła zapewnia pojawienie się na nich pochewek kwiatowych. Ma to miejsce pod koniec lata lub na początku jesieni. 
 
obraz02.jpg

Dojrzewanie przyrostów trwa do stycznia, po czym następuje okres spoczynku. W tym czasie należy zapewnić bardziej suche i chłodne warunki.
Pochewki kwiatowe są lekko zgrubiałe w środkowej części i całkowicie nieprzejrzyste. Trudno więc zobaczyć formujące się w środku kwiatostany.


Ten gatunek każe długo czekać na kwitnienie. Od momentu wytworzenia pochewki do kwitnienia upływa prawie rok.
Zazwyczaj Laelia crispa kwitnie latem (lipiec/sierpień), rzadziej na początku jesieni. Aby we wnętrzu pochewki zaczął rozwijać się kwiatostan, niezbędne jest krótkotrwałe przesuszenie orchidei - przez około 3 tygodnie należy całkowicie wstrzymać się z podlewaniem (nawet mimo upałów). Po takim okresie suszy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pochewka wyraźnie grubieje, pęka i wkrótce można cieszyć się widokiem wyłaniających się pąków!


Jeśli w czasie dojrzewania przyrostu dojdzie do zasuszenia pochewki, nie należy się martwić. Należy ją pozostawić w spokoju aż do letniego przesuszenia. Wówczas, jeśli uda się delikatnie rozdzielić suche osłonki, można zobaczyć powiększające się pączki.
'
obraz17.jpg
obraz19.jpg

Ręczne otwarcie pochewki nie jest jednak konieczne, aby kwiatostan wydostał się spomiędzy zasuszonych osłonek - roślina bez problemu poradzi sobie sama. Jeśli zasuszona osłonka została jednak szeroko otwarta lub usunięta, dobrze jest podeprzeć ciężki kwiatostan, który bez podtrzymującej pochewki może ulec wyłamaniu.
Kwiatostany wyrastają pionowo i mogą mieć od 4 do 9 kwiatów. Kwiaty są stosunkowo duże - średnica dochodzi do 10cm. Mają mocno sfalowane, strzępiaste brzegi płatków wewnętrznego okółka. Stąd zresztą pochodzi nazwa tego gatunku Laelia - Laelia crispa.
Barwa kwiatów jest przeważnie biała, może być z niewielkim dodatkiem koloru liliowego.


Warżka jest wyjątkowo piękna - mocno wywinięta, bogato fryzowana, z bordowym aksamitnym środkiem i ciekawym użyłkowaniem.


Lekko pachnące kwiaty są bardzo widowiskowe i dość trwałe.
a


a
Kwitnienie trwa od 2 - 2,5 tygodnia.

Ogólny widok rośliny w 2007 roku
a


a
oraz kwitnienie w 2009 roku.
'
obraz15.jpg
'
Po kilku latach uprawy rozrośnięta roślina może zachwycić obfitością kwitnienia - w 2012r. wydała cztery dorodne kwiatostany, dosłownie obsypane kwiatami!

obraz15a.jpg
obraz16.jpg

Warunki uprawy


Jak wszystkie gatunki Laelia potrzebuje dużo światła, a nawet bezpośredniego słońca. Od końca maja do września roślina stoi na wolnym powietrzu. Aby zakwitła, w czasie wzrostu nowych przyrostów, musi być zapewniona różnica temperatur - w dzień powyżej 26°C, nocą około 15°C. Tak jest w lecie. Chłodniejsze i bardziej suche warunki zapewniam zimą: 20°C/12-15°C.
Nawożę przy każdym nawodnieniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Pozwalam na przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem. Raz na miesiąc przepłukuję podłoże samą deszczówką, w ilości równej podwójnej objętości doniczki.
Najczęściej pod koniec czerwca, przez okres 3 tygodni, przestaję dostarczać wodę. Według mnie, ten krótki okres przesuszenia ma kluczowe znaczenie dla kwitnienia Laelia crispa; zaraz potem zapewniam jednak bardziej wilgotne podłoże - w okresie grubienia pochewki kwiatowej (wyrastanie wewnątrz kwiatostanu) i w okresie kwitnienia.
Po kwitnieniu niezbędny jest również krótki odpoczynek, bez podlewania.
Zimą rzadko podlewam i nie nawożę. Poza letnim pobytem na zewnątrz, storczyk stoi w oranżerii, gdzie wilgotność waha się w granicach 65-90%. Uprawiam w płytkiej ceramicznej donicy, w dobrze przepuszczalnym podłożu, złożonym głównie z grubych kawałków kokosu, kory sosnowej i keramzytu.


'