Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Lc. (Laeliocattleya) Fire Dance 'Patricia'   AM/AOS

(C. aurantiaca × Lc. Fire Island)

'
Obecna nazwa: Cattlianthe  Fire Dance 'Patricia'
                     (Guarianthe aurantiaca × Cattlianthe Fire Island)
'
Hybryda zarejestrowana przez Beall'a w 1984 roku.
W 1996 roku dwie dorodne, obficie kwitnące rośliny tej odmiany dostały niezależnie nagrody CCM/AOS. Jurorzy docenili wówczas wspaniałe efekty uprawy, gdyż prezentowane rośliny posiadały: 91 kwiatów w 19 kwiatostanach oraz 81 kwiatów i 83 pąki. Po dziesięciu latach uroda i jakość kwiatów tej kompaktowej hybrydy zostały ponownie zauważone i klon 'Patricia' został nagrodzony wysokim odznaczeniem American Orchid Society - Award of Merit 2006.
Lc. Fire Dance 'Patricia' to roślina żywotna, odporna i tolerancyjna, jeśli chodzi o zakres temperatur. Pseudobulwy posiadają zazwyczaj dwa ciemnozielone, grube i lekko błyszczące liście, które nie tracą swego koloru pod wpływem słońca. Przyrosty osiągają wysokość do 25cm. Wyrastają latem i przeważnie wytwarzają pochewki kwiatowe. Pod koniec zimy, na dojrzałych przyrostach, w lekko przezroczystych pochewkach można zaobserwować rosnące pąki.


Pochewki mogą czasem lekko brązowieć lub zasychać, co może niepotrzebnie niepokoić, podobnie jak prawie czarne, powiększające się w pochewkach, kwiatostany. Jednak ta katleja niezawodnie kwitnie i każdej wiosny daje prawdziwy pokaz swych możliwości!
Kwiatostany zakończone kiściami pomarańczowo-czerwonych kwiatów są bardzo efektowne!
Kwiaty mają około 8cm średnicy i może ich być od 2-10 na poszczególnych kwiatostanach. Rozwijają się prawie równocześnie na wszystkich, wytworzonych przez roślinę pędach kwiatowych. Lekko pachną w godzinach południowych; w słoneczne dni zwiększa się intensywność zapachu.
Brzegi warżki są sfalowane, a jej aksamitne zakończenie ma amarantowo-czerwoną barwę.


Gdy promienie słońca padają na kwiaty, nadana storczykowi nazwa staje się całkowicie uprawniona.
Oto "ognisty taniec"...Kwiaty są trwałe, utrzymują się w zależności od temperatury od 6-8 tygodni. Ta katleja zdrowo i szybko przyrasta, więc po dwuletnim wzroście zazwyczaj wymaga przesadzenia do większej doniczki lub podziału.

Widok ogólny.
aWarunki uprawy


Krzyżówka bezproblemowa w hodowli. Storczyk rośnie w plastikowej doniczce. Jako podłoże stosuję grubą korę. Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
Ta katleja potrzebuje sporo światła - kilka godzin rannego słońca dziennie oraz wyraźnego przesychania podłoża przed kolejnym podlaniem. Stoi niedaleko szyby od wschodniej strony oranżerii i tylko latem jest lekko cieniowana.
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i rzadko podlewam. Zwiększam stopniowo częstotliwość podlewania, gdy na dojrzałych przyrostach, w pochewkach widać formujące się kwiatostany.


'