Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Lc. (Laeliocattleya) Orglade's Grand 'Orchis'   AM/OSROC

(Lc. Mildred Rives × Lc. Persepolis)

 
Obecna nazwa: Cattleya Orglade's Grand 'Orchis'
                     (Cattleya Mildred Rives × Cattleya Persepolis)
'
Ta hybryda, zarejestrowana w 1986 roku (Jones & Scully), to wspaniała wielkokwiatowa jednolistna katleja o doskonale uformowanych, dwubarwnych kwiatach, których wielkość dochodzi do ponad 20cm. Pęd kwiatowy posiada zazwyczaj dwa do trzech kwiatów. Ich płatki są śnieżnobiałe, natomiast warżka jest biało-fioletowa z żółtą plamą w środku.


'
Brzegi warżki są pięknie fryzowane.
'


Dzięki temu kwiaty są wyjątkowej urody. Również przyjemnie pachną. Utrzymują się 4-6 tygodni. Odmiana ta zazwyczaj kwitnie w czasie zimy. Młode przyrosty wytwarzają grube, mocne pochewki, które po dwumiesięcznym okresie dojrzewania, wypełniają się szybko rosnącymi pędami kwiatowymi.

W okresie wzrostu i tworzenia pędów kwiatowych zapewniam roślinie większą wilgotność podłoża oraz dużo rozproszonego światła, aby nie dopuścić do zasuszenia pochewki. Niestety, nie jest łatwo doprowadzić tę katleję do kwitnienia, jeśli jednak się uda, dostajemy nagrodę w postaci pięknych, ogromnych kwiatów.

Nawet poza okresem kwitnienia roślina ładnie się prezentuje. Ma pojedyncze, sztywne, zielone liście, które razem z grubymi pseudobulwami mogą mierzyć do 40cm. Zatem jest to spora roślina.

Widok ogólny.
'


Warunki uprawy


Jak wszystkie katleje i laelie potrzebuje dużo światła, jednak nie bezpośredniego słońca. Aby zakwitła, musi też być zapewniona latem różnica temperatur - w dzień powyżej 24°C , nocą około 14°C. Podobne warunki zapewniam zimą: 20°C/13-15°C.
Po kwitnieniu robię 2-3 tygodniowy odpoczynek, bez podlewania. Nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Pozwalam na przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem, zapewniam jednak bardziej wilgotne podłoże w czasie tworzenia pochewki kwiatowej i w okresie kwitnienia. Raz na miesiąc przepłukuję podłoże samą deszczówką, w ilości równej podwójnej objętości doniczki. Zimą nie nawożę.
Storczyk stoi w oranżerii gdzie wilgotność waha się w granicach 65-90%. Uprawiam w ceramicznej donicy, w dobrze przepuszczalnym podłożu, złożonym głównie z kawałków kokosu, kory sosnowej i keramzytu.


'