Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Lc. (Laeliocattleya) Tropical Pointer

(Lc. Tropic Glow × C. intermedia)

'
Obecna nazwa: Cattleya Tropical Pointer
                     (Cattleya Tropic Glow × Cattleya intermedia)'

Ta hybryda powstała w Japonii w 1981 roku, a jej twórcą był miłośnik orchidei K. Ejiri. W wyniku tego krzyżowania powstało kilka kultywarów różniących się zabarwieniem, z których cztery otrzymały nagrody HCC (Highly Commended Certificate) przyznane przez American Orchid Society. Były to 'Swada', 'Fujii', 'Galaxy' i 'Cheetah'.

W 2006 roku do mojej kolekcji dołączył jeden klon z wymienionych kultywarów Lc. Tropical Pointer, najprawdopodobniej 'Galaxy', o najbardziej ze wszystkich pomarańczowo-różowym kolorze nakrapianych kwiatów. Ten storczyk bujnie rośnie, dając równocześnie kilka przyrostów, dlatego szybko formuje dużą, kępiastą roślinę o wysokości około 30cm. Pseudobulwy są długie i wysmukłe, okryte kilkoma osłonkami i najczęściej zwieńczone dwoma sztywnymi liśćmi. Storczyk rośnie w oranżerii, gdzie jest zwiększona wilgotność powietrza, dużo światła oraz temperatury od umiarkowanych do ciepłych. Występuje również ich wyraźna dobowa różnica, zapewnione warunki powinny więc sprzyjać kwitnieniu. Z moich doświadczeń wynika jednak, że ten klon trudno jest doprowadzić do kwitnienia.
Z reguły każdy przyrost wytwarza pochewkę, choć tylko część z nich rozwija kwiaty. Pozostałe zasychają, ale nie należy ich usuwać lub otwierać, gdyż w późniejszym czasie mogą z nich jeszcze wyrosnąć kwiatostany.


Zdarza się, że po dłuższym oczekiwaniu storczyk może wydać naprawdę wielki kwiatostan, mający nawet kilkanaście pąków, choć zazwyczaj na łodydze kwiatowej jest od 2-5 kwiatów.
a



Nakrapiane kwiaty są bardzo atrakcyjne i wydzielają piękny zapach o cytrusowej nucie. Pojedyncze kwiaty osiągają wielkość 6-7cm i utrzymują się około 3 tygodni.
a



Lc. Tropical Pointer 'Galaxy' ma bardzo kolorową warżkę: biało-różową po bokach i u podstawy, na środku żółtą, zaś sfalowany koniec jest aksamitny i mocno fioletowy. Najbardziej jednak rzuca się w oczy intensywna, fioletowo-różowa barwa prętosłupa.
a



Z różnych kultywarów Lc. Tropical Pointer najbardziej podoba mi się właśnie ten o niezwykłej pomarańczowo-różowej barwie kwiatów z drobnymi fioletowymi plamkami.
a


'
Zarówno kwiatostany, jak i pąki na nich nie rozwijają się równocześnie, dlatego kwitnienie może trwać ponad miesiąc czasu.

Widok ogólny.
a



Warunki uprawy


Hybryda łatwa w uprawie, zdrowo i bujnie rosnąca, jednak mam problemy z doprowadzeniem jej do kwitnienia. Pomimo wielu kombinacji różnych czynników trudno mi określić te, które bezpośrednio wpływają na tworzenie kwiatów. Według dostępnych informacji inne kultywary kwitną bez problemów.
Storczyk uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
Jako podłoże stosuję grubą korę, keramzyt i chipsy kokosowe z niewielkim dodatkiem węgla drzewnego. Roślinę trzymam w ceramicznej donicy z drenażem na dnie. W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i rzadziej podlewam. Zwiększam stopniowo częstotliwość podlewania, gdy u podstawy starych przyrostów pojawiają się zawiązki młodych pędów.

 

'