Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Oncidium flexuosum   C. Loddiges 1820 / Sims 1821

Sekcja: Synsepala

Synonimy: Epidendrum lineatum Vell. 1831, Oncidium haematochrysum Rchb.f 1849, Oncidium haematoxanthum Rchb. f. ex Lindl. 1855, Oncidium flexuosum var. radiatum Rchb.f. 1872, Oncidium megalopterum Kraenzl. 1922, Ampliglossum flexuosum (Lodd.) Campacci 2006, Coppensia flexuosa (Lodd.) Campacci 2006, Gomesa flexuosa (Lodd.) M.W.Chase & N.H.Williams 2009, Gomesa megaloptera (Kraenzl.) M.W.Chase & N.H.Williams 2009.
'
'
Ten epifityczny storczyk można znaleźć na terenie Brazylii, Argentyny, Urugwaju i Paragwaju. Spotyka się go na wysokości od 500 do 800m n.p.m. w górzystych okolicach ciągnących się blisko wybrzeża, na bagiennych terenach leżących w głębi lądu oraz wzdłuż płynących w stronę wybrzeża strumieni. Jest to stosunkowo nieduża roślina o sympodialnym, płożącym typie wzrostu. Okryte osłonkami pędy zachowują kilkucentymetrowe (5-10cm) odstępy między małymi, owalnymi i spłaszczonymi pseudobulwami. Każda z nich zakończona jest jednym lub dwoma liśćmi o długości 15-20cm. Mocno rozrastające się pędy są opatrzone licznymi, cienkimi, białymi korzeniami, które ułatwiają wspinanie się i przyczepianie się do podłoża.




Nowe przyrosty wyrastają raz lub dwa razy w roku (wczesną wiosną i na jesieni). Wyłaniają się zazwyczaj między pierwszą a drugą parą liściastych osłonek otaczających pseudobulwę.
Jednak w przypadku braku kwitnienia mogą pojawić się również u jej podstawy.


Według dostępnych danych w naturze kwitnienie ma miejsce jesienią lub zimą. Jednakże w warunkach, które zapewniam, zdarza się również późną wiosną. Na tworzenie pędów kwiatostanowych mają wpływ: duża, dobowa różnica temperatur, wysoki poziom światła oraz niezbyt długie przesuszenie (około 2 tyg.), w okresie dojrzewania pseudobulw.
Pojedyncze lub podwójne kwiatostany wyłaniają się spomiędzy podobnych do liści osłonek, u podstawy najmłodszych dojrzewających pseudobulw. Cienkie i delikatne łodygi rosnąc zwieszają się w dół.

 
Kwiatostany mogą mieć rozgałęzienia i osiągać długość dochodzącą do jednego metra.



Pozbawione zapachu kwiaty są liczne, jednak niezbyt duże - mają około 2cm średnicy. Na płatkach oraz u podstawy dużej, dobrze widocznej, żółtej warżki zaznaczają się brązowe plamki.


Dla porównania wielkości kwiatów zamieszczam zdjęcie popularnej i łatwo dostępnej w sklepach hybrydy Oncidium (z lewej strony) oraz kwitnącego Oncidium flexuosum.



Kwitnienie trwa około 4 tygodni.

Widok ogólny.
'



Warunki uprawy


Storczyk niekłopotliwy w uprawie, trzeba jednak zapewnić dużo światła, ciepłe warunki latem i chłodniejsze zimą oraz intensywniejsze podlewanie w okresie aktywnego wzrostu. Bardzo ważna jest również całoroczna, wysoka wilgotność powietrza.
Oncidium flexuosum uprawiam w oranżerii, gdzie wilgotność waha się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Roślina wisi w koszu wysoko przy górnych szybach, gdzie w ciągu całego roku ma dużo światła. Gdy ilość światła jest mniejsza, storczyk nie zakwitnie lub na długich łodygach tworzy tylko nieliczne kwiaty.
Ponieważ od wiosny do jesieni potrzebuje on więcej wilgoci, w zależności od szybkości przesychania podłoża, podlewam 1-2 razy w tygodniu. W związku z większym zapotrzebowaniem na wodę, a równocześnie koniecznością ochrony cienkich i delikatnych korzeni, roślina posadzona jest w drewnianym koszu, wypełnionym wyłącznie Sphagnum (mech torfowiec). Podlewam wtedy, gdy mech w dotyku lekko trzeszczy pod palcami.
Zanurzam kosz z systemem korzeniowym w pojemniku z wodą i moczę przez 30 min. W tym okresie również nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Aby pozbyć się nagromadzonych soli raz w miesiącu przepłukuję podłoże samą deszczówką, w ilości równej podwójnej objętości kosza. W okresie zimy pozwalam na lekki odpoczynek zmniejszając częstotliwość podlewania do jednego razu na 7-10 dni, bez nawożenia.


'