Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Otaara Hwa Yuan Bay 'She Shu'   AM/OSROC; AM/AOS

(Lctna. Peggy San × Blc. Sunset Bay)


 Obecna nazwa: Rhyntonleya Hwa Yuan Bay 'She Shu'
                      (Cattleytonia Mildred Rives × Rhyncholaeliocattleya Sunset Bay)

Otaara to międzyrodzajowa hybryda, której geny pochodzą od Brassavola, Laelia, Broughtonia i Cattleya. Prezentowana odmiana została zarejestrowana w 1998 roku (C.H.Hsieh).
Jest to wspaniała trójkolorowa kompaktowa katleja, nie przysparzająca żadnych kłopotów w uprawie oraz bardzo łatwo kwitnąca. Tworzy nowe przyrosty kilka razy w roku. Praktycznie każdy z nich wydaje kwiaty, które mogą wyrastać zarówno z większych, zielonych pochewek, jak i z takich bardzo niewielkich, często już zbrązowiałych. Kwiatostany mogą się również pojawiać na czubku pseudobulwy, u podstawy liścia, bez tworzenia typowej pochewki.


Ta katleja nie wymaga przesuszenia w okresie dojrzewania pseudobulw. Na to jak szybko wyrastają kwiatostany ma wpływ, według mnie, raczej poziom światła. Zimą, gdy ilość słońca jest niewielka, czas od wytworzenia pseudobulwy do kwitnienia jest dłuższy, a pochewki zazwyczaj lekko zasychają.
Kwiatostany mają cienkie, dłuższe łodygi, zwykle posiadające kilka węzłów.


Są one zakończone bukietem stosunkowo dużych, mocno pachnących kwiatów, które osiągają średnicę nawet 12cm i może ich być od 1-5 na pojedynczej łodydze kwiatostanowej. Na ich płatkach zaznacza się niezwykła gra kolorów. Płatki okółka zewnętrznego są jasnoróżowe. Dwa pozostałe płatki mają różowe, sfalowane brzegi, zaś ich środek jest biały z biegnącą od podstawy cienką, żółtą smugą. Dochodzi ona tylko do części centralnej każdego płatka, potem zaczyna się smuga koloru różowo-fioletowego, stopniowo rozszerzająca się aż do jego zakończenia.
'
obraz05.jpg
obraz06.jpg

Podobnie ubarwiona jest warżka. Na niej jednak żółty kolor widać jako dużą, rozlewającą się na środku plamę. Kwiat jest tak niezwykły i ciekawie ubarwiony, że nagrodzony klon został nazwany "She Shu". Znalazłam ciekawą informację, iż podobno w dawnych czasach określano tak w Chinach bardzo piękną kobietę.
Bez względu na to, czy przytoczona informacja jest prawdziwa, klon ten z pewnością zasłużył na wszystkie nagrody, które otrzymał, ponieważ kwiaty są wyjątkowo atrakcyjne.
Kwitnienie jest długie i trwa około 6 tygodni.

Widok ogólny.


obraz07.jpg

Warunki uprawy


Otaara Hwa Yuan Bay to storczyk wdzięczny w uprawie i tolerancyjny w zakresie temperatury. Podobnie jak wszystkie katleje, by obficie kwitnąć wymaga dużej ilości rozproszonego światła.
Rośnie w ceramicznej doniczce z dobrym odpływem oraz warstwą drenażu na dnie. Stosuję grube, przepuszczalne podłoże zawierające korę, keramzyt, chipsy kokosowe i niewielki dodatek węgla drzewnego. Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Ponieważ kwitnie kilka razy w ciągu roku (wiosna, lato, jesień) po kwitnieniu pozwalam na krótki odpoczynek i nie podlewam przez okres jednego do półtora tygodnia.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'