Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Paphiopedilum Michael Koopowitz   AM/AOS

(Paph. philippinense × Paph. sanderianum)

'
Paphiopedilum Michael Koopowitz jest pierwszorzędową hybrydą pomiędzy botanicznymi gatunkami Paph. philippinense i Paph. sanderianum. Została ona zarejestrowana przez firmę Paphanatics w 1993 roku. Jest to jedna z najpiękniejszych krzyżówek Paphiopedidum sanderianum, popularnie zwanego „Queen of Lady Slippers”. Była ona wielokrotnie nagradzana, a w 2008 roku duża, rozrośnięta roślina, posiadająca cztery pędy kwiatostanowe, z pięcioma kwiatami na każdym, zdobyła tytuł Grand Champion WOC 2008 w Miami.
To wielokwiatowe paphiopedilum osiąga duże rozmiary; średnica rozety liściowej może dochodzić do 60-70cm. Liście są sztywne, jasnozielone i błyszczące. Jeśli storczykowi zapewni się sporo wilgoci, ciepło i dużo rozproszonego słońca, 3-letnie przyrosty powinny wydać kwiaty. Dobrą ilość światła określa kolor liści, które mogą przybrać nawet żółto-zieloną barwę. Wysokie kwiatostany wyrastają ze środka rozet i pod ciężarem kwiatów zwieszają się na boki, doskonale eksponując niezwykłe płatki boczne - długie petala.


W każdym kwiatostanie może być od 2 do 5 rzadko rozmieszczonych, nie pachnących kwiatów. Wszystkie otwierają się prawie równocześnie. Są dość duże - od zakończenia grzbietowego płatka do końca dolnego mają 11cm. Ostro zakończony płatek grzbietowy jest blado-żółty z brązowymi paseczkami. Dolny płatek jest podobny, ale mniejszy.


Typowa dla rodzaju Paphiopedilum warżka jest marmurkowa, beżowo-mahoniowej barwy. Płatki boczne są brązowo-bordowe na końcach, pokryte delikatnymi włoskami i ciekawie skręcone. Początkowo są one złożone jak wstążki w rozwijającym się pąku,


później zwisają prosto i, rosnąc, skręcają się na całej długości.


A jest ona imponująca i może dochodzić nawet do 60cm!


Dla mnie jest to jedno z piękniejszych paphiopedilów, jakie widziałam!
Wielkość kwiatów i długość płatków bocznych jest uzależniona od ilości światła, którą otrzymała rosnąca rozeta. Im większa dawka słońca, tym bardziej okazały jest kwiatostan. Oczywiście trzeba uważać, aby nie poparzyć liści. Poszczególne kwiaty utrzymują się od 2 do 3 tygodni.

Widok ogólny.
'

Kwitnąca roślina zapiera dech w piersiach!

Warunki uprawy

'
Sposób uprawy wynika z wymagań form rodzicielskich. Oba gatunki (Paph. philipinense i sanderianum) rosną w ciepłych, wilgotnych rejonach, z dużą ilością opadów występujących przez większą cześć roku. Dlatego uprawiam roślinę w większej plastikowej doniczce, w przepuszczalnym podłożu, zatrzymującym jednak sporą ilość wilgoci. Podłoże składa się z drobnego keramzytu, niewielkich kawałków kory, pokruszonych liści bukowych, perlitu i małego dodatku węgla drzewnego. Nie dopuszczam do całkowitego i dłużej trwającego przesuszenia. Latem, gdy temperatura w oranżerii jest wysoka (powyżej 27°C w dzień i około 15-20°C w nocy), podlewam co tydzień i nawożę, dodając połowę dawki nawozu do storczyków do mieszaniny deszczówki z odstaną wodą kranową. Ponieważ korzenie Paphiopedilum są wrażliwe na zasolenie, co miesiąc przepłukuję podłoże czystą wodą deszczową.
Zimą przy niższych temperaturach, mieszczących się w zakresie 21/14°C (dzień/noc) roślina w naturalny sposób ogranicza swoje tempo wzrostu i wtedy podlewam rzadziej. Pozwalam wówczas na lekkie przesychanie podłoża i nie stosuję żadnego nawozu.


'