Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Potinara

a
Potinara - tą nazwą określa się międzyrodzajowe hybrydy pochodzące od Brassavola, Cattleya, Laelia i Sophronitis. Zazwyczaj te storczyki są proste w uprawie, łatwo kwitną, a kwiaty są atrakcyjnie ubarwione i dość trwałe.
Obecnie, w dobie badań genetycznych, trwa weryfikacja nazewnictwa poszczególnych gatunków. Punktem odniesienia są nie tylko cechy botaniczne, takie jak budowa kwiatu, ale również skład genotypu. Badania te pozwalają prześledzić, jak przenosił się czy też zmieniał materiał genetyczny i jaka była droga powstania poszczególnych gatunków. Niestety przy okazji nastąpiło, i trwa dalej, spore zamieszanie w nazewnictwie botanicznym. Ciągle pojawiają się nowe określenia, a uznane wcześniej gatunki zmieniają nie tylko swoją nazwę, lecz często również swą przynależność rodzajową. Dlatego wiele osób posługuje się dawniejszymi, bardziej znanymi określeniami gatunkowymi, ponieważ w wirze ciągłych zmian wydają się one bezpieczniejsze.
Postanowiłam więc uzupełnić prezentacje i oprócz starej, ogólnie znanej nomenklatury, podać również nowe nazwy gatunków oraz hybryd międzygatunkowych i międzyrodzajowych.
'
W mojej kolekcji posiadam pięć krzyżówek, znanych ogólnie jako potinara:

Potinara (obecnie Rhyncattleanthe) Burana Beauty 'Burana' HCC/AOS

(Pot. Netrasiri Starbright × C. Netrasiri Beauty)



Potinara (obecnie Rhyncattleanthe) Harng Tay 'Queen'

(Pot. Prosperus Lee × Pot. Wan Ta)
'

Potinara (obecnie Rhyncattleanthe) Free Spirit

(Blc. Twenty Four Carat × Bc. Beaufort)
'


oraz prezentowane osobno Pot. Little Toshie 'Yellow Rose' i Pot. Netrasiri Starbright.

Ogólnie najbardziej znana jest Potinara Burana Beauty 'Burana'. Właściwie wszyscy kojarzą tę kompaktową, dwulistną katleję o niezwykłych, dwubarwnych kwiatach i wspaniałym zapachu. Zakupiłam ją w 2006 roku i od tej pory jest prawdziwą ozdobą mojej kolekcji. Zdrowo rośnie i niezawodnie kwitnie każdego roku, wiosną i jesienią. Również dwa razy w ciągu roku wytwarza nowe przyrosty. Pseudobulwy wraz z liśćmi osiągają 25-30cm wysokości. Przy wyższym poziomie światła praktycznie każdy przyrost wytwarza pochewkę kwiatową.
a
obraz04.jpgobraz05.jpg

Wyłaniający się z pochewki kwiatostan bardzo szybko rośnie i może czasami wymagać przywiązania do podpórki. Szczególnie gdy ma więcej pąków i łodyga niebezpiecznie wygina się pod ich ciężarem. Na poszczególnych kwiatostanach może wyrastać nawet do 7 kwiatów o średnicy dochodzącej do 8cm.


Kwiaty są dwubarwne. Zewnętrzne płatki o woskowej fakturze początkowo są zielonkawe, później przybierają intensywnie żółty kolor. Natomiast na żółtych płatkach wewnętrznego okółka widać przechodzący przez środek amarantowo-czerwony pas.


Ten storczyk ma nie tylko piękne kwiaty o ciekawej grze kolorów, ale również mocny, wręcz upajający zapach. Z tych dwóch powodów koło kwitnącej Pot. Burana Beauty 'Burana' nie da się przejść obojętnie! Kwitnienie jest długotrwałe - trwa od 4-6 tygodni. Niższe dzienne temperatury wpływają na wydłużenie okresu kwitnienia.

Dwie pozostałe potinary są jednolistne. Kwiatostany wyrastają u nich prawie na każdej pseudobulwie, z wytworzeniem lub bez, typowej pochewki kwiatowej.


Potinara Harng Tay 'Queen' o pięknych, aksamitnych, ciemnowiśniowych kwiatach jest storczykiem średniej wielkości. Są one duże, mają około 14cm średnicy i przyjemnie pachną. Kwitnienie przypada na koniec zimy lub wczesną wiosną i trwa od 3-4 tygodni.


Żółto kwitnąca Potinara Free Spirit jest mniejsza, jej wysokość dochodzi do 25cm. Wytwarzane przyrosty są w większości jednolistne, choć sporadycznie mogą się pojawić pseudobulwy zwieńczone dwoma liśćmi. Kwitnie raz w ciągu roku, pod koniec jesieni lub wczesną zimą. Podobnie jak u poprzedniej katlei, kwiatostany mogą pojawiać się bezpośrednio u podstawy liścia lub wyrastać z pochewek kwiatowych.


Kwiaty są średniej wielkości, delikatnie pachną i utrzymują się około 3 tygodnie.


W obu przypadkach, Pot. Free Spirit i Pot. Harng Tay 'Queen', trzeba uważać na wilgotność podłoża. Należy podlewać gdy substrat będzie prawie suchy, gdyż łatwo o zagniwanie korzeni i młodych przyrostów.
'

Warunki uprawy

'
Potinary to storczyki łatwe w uprawie. Jak wszystkie katleje wymagają dużej ilości rozproszonego światła, trzeba jednak uważać, aby latem nie doszło do poparzenia liści.
Rosną zarówno w ceramicznych, jak i plastikowych doniczkach, z dobrym odpływem oraz warstwą drenażu na dnie. Stosuję grube, przepuszczalne podłoże zawierające korę, keramzyt, chipsy kokosowe i niewielki dodatek węgla drzewnego. Storczyki uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu rośliny mogą uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'
Potinara Burana Beauty 'Burana' HCC/AOS