Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Potinara Little Toshie 'Yellow Rose'  AM/AOS

(Sc. Beaufort × Blc. Toshie Aoki)


 Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Little Toshie 'Yellow Rose'
                      (Cattleya Beaufort × Rhyncholaeliocattleya Toshie Aoki)
'
Ta hybryda o długim rodowodzie to bardzo ładnie i chętnie kwitnąca kompaktowa katleja. Została zarejestrowana w 1994 roku przez Nuuanu Orchids. Roślinę tę można polecić każdemu, kto zaczyna uprawę katlei, ponieważ jest wyjątkowo łatwa w hodowli. Ponadto osiąga niezbyt duże wymiary, ładnie przyrasta i kwitnie właściwie na każdej nowej pseudobulwie. Jest również odporna na choroby grzybowe. W ciągu roku dwa razy wytwarza nowe przyrosty, wiosną i na jesieni. Poszczególne pseudobulwy rosną w niewielkim oddaleniu od siebie, a każda zwieńczona jest pojedynczym, sztywnym liściem. Dojrzałe przyrosty osiągają wysokość 20-30cm.
Do zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia Potinary Little Toshie 'Yellow Rose' nie jest konieczny tak wysoki poziom światła, jak w przypadku innych katlei. U mnie w oranżerii stoi ona w pewnym oddaleniu od wschodniej szyby okiennej, za innymi, bardziej światłożądnymi storczykami, mimo to kwitnie niezawodnie dwa razy w roku.
Kwiatostany wyrastają z typowej pochewki kwiatowej.


Od momentu ukazania się na rozwijającym się liściu pochewki kwiatowej do kwitnienia upływa półtora miesiąca.
a


a
Pojedynczy kwiatostan może posiadać od 1-3 kwiatów o średnicy 9cm. Płatki obu okółków mają czysto żółtą barwę. Warżka jest czerwona, aksamitna, o delikatnie sfalowanych, nieco jaśniejszych brzegach.
a


a
Kwitnąca równocześnie na kilku przyrostach roślina stanowi bardzo piękny widok, szkoda jednak, że nie towarzyszy temu, tak typowy dla katlei, mocny zapach. Tylko w bardzo słoneczne i ciepłe dni można wyczuć delikatną woń kwiatów. Kwitnienie trwa około trzech tygodni.

Widok ogólny.
a


Warunki uprawy


Hybryda bezproblemowa w hodowli. Roślinę trzymam w ceramicznej doniczce z warstwą drenażu na dnie. Stosuję grube podłoże zawierające korę, keramzyt, chipsy kokosowe i niewielki dodatek węgla drzewnego. Storczyk uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu, nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.


'