Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Psychopsis papilio × Psych. Kalihii

         Psychopsis papilio (Lindley) H.G.Jones 1975
         Psychopsis Kalihii = Psych. papillio × krameriana


Psychopsis papilio × Psych. Kalihii uprawiam od lutego 2005r. Wkrótce po zakupie przy jednej z pseudobulw ukazał się rosnący pęd kwiatostanowy. Pojawienie się kwiatostanu nie było moją zasługą, więc zaczęłam się zastanawiać, jak uprawiać ten storczyk, aby przy następnych przyrostach też wyrosły pędy z kwiatami. Wskazówką było pochodzenie rośliny. Ponieważ większość genów tej krzyżówki pochodzi od gatunku botanicznego - Psychopsis papilio, w uprawie postanowiłam kierować się jego wymaganiami, a więc nieco niższymi temperaturami i mniejszą wilgotnością powietrza, niż tymi, których potrzebuje Psychopsis krameriana.
W naturze Psychopsis papilio występuje w północnej części Ameryki Południowej (Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru) oraz na wyspie Trynidad. Jest to średniej wielkości, sympodialnie rosnący epifit, porastający gęste, wilgotne lasy na wysokości 800 -1200m n.p.m. Ponieważ rośnie razem z takimi gatunkami jak Cattleya i Phalaenopsis, jest dość tolerancyjny, jeśli chodzi o potrzeby świetlne. Może rosnąć w bardziej cienistych warunkach, jednak zdecydowanie szybciej przyrasta i chętniej wytwarza pędy kwiatowe, gdy poziom światła jest wyższy. Potrzebuje również ruchu powietrza, co mimo wysokiej wilgotności i częstych deszczów chroni przed chorobami grzybowymi i gniciem korzeni.
Roślina wytwarza nieduże, ciasno rosnące pseudobulwy, zakończone jednym grubym liściem o długości około 20cm. U podstawy okrytej osłonkami najmłodszej pseudobulwy wyrasta zazwyczaj jeden, długi kwiatostan.


Pęd kwiatostanowy może być wyprostowany lub lekko wygięty w kierunku padającego światła i zwykle zakończony jest pojedynczym kwiatem. Kwiat osiąga 15cm wielkości i utrzymuje się od 2 - 3 tygodni. Rozwijający się kwiat to wyjątkowo piękny widok.


Na rosnącym ciągle kwiatostanie poszczególne kwiaty pojawiają się sukcesywnie, w okresie od kilku miesięcy, nawet do kilku lat. W ten sposób może on osiągać ponad 1m długości. Ponieważ na pędzie kwiatowym są liczne węzły ze śpiącymi oczkami, czasem może powstać rozgałęzienie i, tym samym, większa liczba kwiatów. Jednak dzieje się tak bardzo rzadko.


Z takich okrytych osłonkami, śpiących oczek, roślina może tworzyć nowy pędy kwiatowy, gdy stary pęd ulegnie silnemu uszkodzeniu lub złamaniu. Dobrze uprawiane rośliny mogą posiadać równocześnie kilka kwiatostanów, które wyrastały na kolejnych pseudobulwach. Kwitnienie jest wtedy bardzo efektowne.

Widok ogólny.
a



Warunki uprawy


Psychopsis papilio
i jego hybrydy to rośliny trudniejsze w uprawie. Wymagają wysokiej wilgotności powietrza (70-80% ) w ciągu całego roku, dużej ilości rozproszonego światła i obfitego podlewania w okresie wzrostu. Po podlaniu korzenie muszą jednak szybko obeschnąć. Jeśli uprawiamy go w podłożu, to powinno ono być przepuszczalne, a równocześnie zatrzymywać wilgoć. Psychopsis ma delikatne korzenie, dlatego stosuję podłoże z kory o drobnej granulacji, dodając do niej trochę perlitu, odrobinę pociętego Sphagnum (mech torfowiec), drobno chipsy kokosowe i trochę węgla drzewnego.
Storczyk rośnie w szerokiej, płaskiej, plastikowej donicy z dużą ilością otworów na dnie, aby woda po moczeniu mogła szybko odpływać.
Latem podlewam co tydzień, przy upałach częściej, natomiast zimą co dwa tygodnie.
Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie od wiosny temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą.
Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). Szczególnie o tej porze roku i wiosną dbam o dużą ilość słońca. Storczyk umieszczam wtedy przy południowej szybie, gdzie stoi aż do kwietnia, a potem przestawiam w bardziej cieniste miejsce. Przy przestawianiu rośliny na inne stanowisko trzeba zapewnić ten sam kierunek padającego światła, ponieważ jego zmiana może powodować zasychanie rosnących pędów kwiatowych.
Psychopsis nawożę tak, jak większość moich storczyków, a ponieważ ma wrażliwe korzenie, często przepłukuję podłoże. W okresie wzrostu stosuję połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Zimą nie nawożę.


'