Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Rhynchostylis coelestis   (Rchb. f.) Rchb. f. ex Veitch 1891

Synonimy: Vanda pseudo-coerulescens Guillaumin 1830, Saccolabium coeleste Rchb. f. 1885.

'
Gatunek botaniczny występujący na obszarze południowo-wschodniej Azji - Tajlandii, Kambodży oraz Wietnamu. Odkryto go w Tajlandii w 1870 roku, a opisany został przez Reichenbacha już w 1885r.
Jest to niewielki epifit porastający drzewa liściaste na terenach zbliżonych do sawanny oraz w tropikalnych lasach, do wysokości 700m n.p.m. Cechuje go, podobnie jak rodzaj Vanda, wzrost monopodialny. Łodyga jest wzniesiona, a wyrastające liście ciasno ją opasują. Mają do 20cm długości, są jasnozielone, sztywne i zagięte w dół. U podstawy pędu mogą tworzyć się rozgałęzienia.
'


'
Gatunek ten dobrze się czuje w warunkach umiarkowanych do ciepłych. W naturze rośnie na drzewach, które częściowo lub całkowicie tracą liście w okresie zimy. W tym też czasie trwa okres suszy. Dlatego storczyk ten wymaga zimowego spoczynku ze zmniejszoną ilością wody i wysokim poziomem światła, jednak nie powinno to być bezpośrednie, południowe słońce. Kombinacja takich dwóch czynników indukuje kwitnienie, które najczęściej ma miejsce w lecie.
Wyprostowany kwiatostan wyrasta spomiędzy liści i może osiągać długość 25cm. Starsze rośliny mogą wydawać więcej pędów kwiatostanowych.


Są trzy formy kolorystyczne Rhynchostylis coelestis - niebieska, biała i różowa. Mój storczyk ma piękne, różowo-białe kwiaty zebrane w dużą kiść.
'

'
'
W pojedynczym kwiatostanie może być ponad 50 dwubarwnych, woskowych kwiatów o średnicy około 2cm.


Kwiaty są trwałe i bardzo przyjemnie pachną. Kwitnienie trwa od 2-3 miesięcy.

Widok ogólny.
'


'
Tak kwitł storczyk w 2007 roku, dwa lata później większa, mocniejsza roślina wydała dwa duże kwiatostany.
Piękny zapach wypełnił całą oranżerię!
'


Warunki uprawy

'
Rhynchostylis coelestis
pink uprawiam w oranżerii gdzie wilgotność waha się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc). Storczyk rośnie przy wschodnim oknie i jest lekko cieniowany jedynie w letnim okresie.
Rodzaj Rhynchostylis nie toleruje mokrego, rozkładającego się podłoża wokół korzeni, więc są one swobodnie wiszące, a storczyk jest przymocowany do podkładki. Od wiosny do jesieni często podlewam, nawet 2-3 razy w tygodniu. Zanurzam wówczas cały system korzeniowy w naczyniu z wodą i moczę przez 30 min. W tym okresie również nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Aby pozbyć się nagromadzonych soli, dwa razy w miesiącu przepłukuję korzenie, mocząc je w czystej deszczówce. Zimą zapewniam bardziej suchy okres spoczynku, podlewając tylko raz w ciągu 1-2 tygodni. Nawożenie rozpoczynam dopiero wiosną.


'