Synonimy: Odontoglossum grande Lindl. 1840, Rossioglossum grande var. aureum (Stein) Garay & G.C.Kenn. 1976.'
'
Rossioglosum grande to gatunek epifityczny występujący w górzystych, porośniętych lasem deszczowym obszarach Gwatemali i Meksyku, leżących na wysokości 1400-2700m n.p.m. Stanowiska, na których rośnie, są wiosną i latem wilgotne i zacienione, natomiast jesienią oraz zimą jest tam bardziej sucho i do roślin tego gatunku dociera więcej światła z powodu opadających z drzew liści.
Ciasno rosnące, okrągławe pseudobulwy pokryte są brązowiejącą i zanikającą z czasem osłonką, oraz zwieńczone 1-3 liśćmi, których długość dochodzi do 20cm. W naturze wysokość całej rośliny może osiągać ponad 40cm.
Nowe przyrosty zaczynają się pojawiać dopiero późną wiosną, natomiast pod koniec lata lub na początku jesieni można ujrzeć, wyłaniające się z osłonek młodych pseudobulw, pędy kwiatostanowe.
Rossioglossum grande to storczyk, którego kwitnienie warunkuje zmniejszająca się długość dnia. U mnie kwitnienie przypada zawsze na przełom października i listopada.
' 'Wyrastający z podstawy pseudobulwy, wyprostowany kwiatostan osiąga długość 25-30cm i może posiadać od 2 do 8 dużych, woskowych, pozbawionych zapachu kwiatów. Ich wielkość, w stosunku do rozmiarów całej rośliny, jest imponująca - średnica kwiatów dochodzi do 16cm.
' 'Płatki mają ostro żółtą barwę i pokryte są pasami oraz plamami koloru rudo-brązowego. Takie barwy i rysunek, szczególnie na płatkach zewnętrznego okółka, przyczyniły się do nadania temu gatunkowi popularnej nazwy "Tygrysia Orchidea".
Warżka jest kremowo-biała i również może być naznaczona niewielkimi, rudymi paseczkami i plamkami.
' 'Kwitnienie trwa około 3 tygodnie, ale w chłodniejszych i suchszych warunkach może być nieco dłuższe. Po kwitnieniu roślina wchodzi w okres spoczynku i nie wykazuje żadnych oznak wzrostu, aż do momentu pojawienia się nowych przyrostów pod koniec wiosny następnego roku.
'
Widok ogólny.
'
'
Warunki uprawy
'
Ten storczyk wymaga umiarkowanych warunków uprawy według schematu - wilgotna wiosna i lato oraz bardziej sucha jesień i zima. Wymaga też wysokiej wilgotności powietrza, szczególnie nocą oraz dużych dobowych różnic temperatur.
Od połowy maja do września moje Rossioglossum grande stoi w ogrodzie, w miejscu lekko zacienionym (nie narażonym na bezpośrednie słońce, które może przypalić liście!) i osłoniętym od deszczu. Ta ochrona od opadów jest bardzo ważna, bo młode, pokryte osłonkami, przyrosty są wrażliwe na wodę i jeśli dostanie się ona między osłonkę a rosnącą pseudobulwę, cały przyrost łatwo zagniwa. Przebywająca na zewnątrz roślina ma więc dużą dobową różnicę temperatur i delikatną, nocną rosę, co dobrze naśladuje warunki naturalne.
Pod koniec września przenoszę storczyk do oranżerii, gdzie panują warunki umiarkowane do ciepłych oraz wysoka wilgotność powietrza wahająca się od 65-90%. Wiosną i na jesieni temperatury są tam wysokie, powyżej 24°C w dzień i około 15-18°C w nocy. Zimą natomiast temperatura jest niższa i mieści się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Od późnej wiosny do jesieni często podlewam, zazwyczaj raz w tygodniu. W tym okresie również nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Aby pozbyć się nagromadzonych soli, raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką. Późną jesienią i zimą ograniczam stopniowo ilość dostarczanej wody, zapewniając w ten sposób okres spoczynku. Podlewam wtedy raz na 2-3 tygodnie i okazjonalnie zamgławiam. W tym okresie nie nawożę.
Storczyk rośnie w plastikowej doniczce, w przepuszczalnym podłożu złożonym z niewielkich kawałków kory, drobnych kokosowych chipsów i perlitu.
'