Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Slc. (Sophrolaeliocattleya) Jewel Box 'Dark Waters'   AM/AOS

(Cattleya aurantiaca × Slc. Anzac)

'
Obecna nazwa: Cattlianthe Jewel Box 'Dark Waters'
                     (Guarianthe aurantiaca × Cattleya Anzac) '

Ta kompaktowa katleja powstała w wyniku skrzyżowania botanicznego gatunku C. aurantiaca z inną hybrydą - Slc. Anzac. Została zarejestrowana w 1962 roku, a dziesięć lat później klon 'Dark Waters' otrzymał wysoką nagrodę przyznaną przez American Orchid Society.
Dużo roślin potomnych (kultywarów) powstałych w wyniku tego konkretnego krzyżowania dostało odrębne nazwy (np. Scheherazade, Beverly) i na przestrzeni lat otrzymało liczne nagrody. Wszystkie one znane są ze swej pięknej, intensywnie czerwonej barwy oraz zdrowego i bujnego wzrostu, przy zachowaniu stosunkowo niedużych rozmiarów.
Slc. Jewel Box 'Dark Waters' jest rośliną tolerancyjną jeśli chodzi o warunki uprawy, jednak najlepiej rośnie w temperaturze umiarkowanej, przy zapewnieniu intensywniejszego podlewania w okresie aktywnego wzrostu oraz dużej ilości rozproszonego światła. Szczególne znaczenie ma tutaj poranne słońce. Trzeba jednak uważać, bo w odróżnieniu od innych katlei, w tym przypadku łatwo o poparzenie liści. Dobre oświetlenie jest czynnikiem indukującym kwitnienie, choć w bardziej cienistych warunkach ten storczyk również dobrze sobie radzi - kwitnie jednak skromniej.
Kwitnienie ma miejsce pod koniec zimy lub wiosną (najczęściej). Kwiatostany wyrastają z delikatnych, jasnozielonych pochewek kwiatowych.

Mogą posiadać od 2-5 lekko pachnących kwiatów, których wielkość dochodzi do 8cm.
Podobnie jak u Cattleya aurantiaca kwiaty nie rozkładają szeroko płatków (listków okwiatu), zaś w ich krwisto-czerwonym kolorze widać wyraźnie udział, jaki wnosi rodzaj Sophronitis.
'Kwiaty mają aksamitną fakturę i lekko sfalowane brzegi płatków wewnętrznego okółka. W centralnej części warżki jest widoczna żółta plama, w gardzieli zaś zaznaczają się delikatne czerwone linie.
'Czerwony kolor kwiatów w słońcu jest intensywny i bardzo zwraca uwagę.
'Ta hybryda kwitnie od 2-3 tygodni.

Widok ogólny.
'Warunki uprawy


Jest to wdzięczny w uprawie, bujnie przyrastający storczyk. Jako podłoże stosuję grubą korę, gdyż korzenie powinny po podlaniu szybko przesychać. Roślina jest posadzona w przezroczystej plastikowej doniczce, umożliwiającej obserwację systemu korzeniowego. Jest to przydatne, bo w odróżnieniu od innych katlei, wymaga ona w okresie wzrostu większej ilości wody, a równocześnie łatwo o zagniwanie korzeni. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu moczę raz w tygodniu i nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Przepuszczalny, korowy substrat powinien wyraźnie przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i rzadziej podlewam, raz na 2-3 tygodnie. Staram się wtedy zapewnić jak najwięcej słońca. Zwiększam ilość wody, gdy w pochewkach pojawiają się pąki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.


'