Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Slc. (Sophrolaeliocattleya) Little Hazel 'Lea'

(Slc. Hazel Boyd × Sl. Psyche)

'
Obecna nazwa: Cattlianthe Little Hazel 'Lea'
                     (Cattlianthe Hazel Boyd × Cattleya Psyche)
'
Ta urocza, pół-kompaktowa hybryda jest obecna w mojej kolekcji od jesieni 2007 roku. W uprawie nie sprawia kłopotów, a chęcią i obfitością kwitnienia potrafi naprawdę zadziwić!
Została zarejestrowana w 1982 roku przez S. Roccaforte'a.
Storczyk jest nieduży - pseudobulwy osiągają 4-5cm wysokości i są zakończone dwoma sztywnymi, zielonymi liśćmi o długości do 8cm. Ze względu na rozmiary, można go nawet określić jako miniaturę.
Roślina do indukcji kwitnienia nie wymaga specjalnych zabiegów takich, jak przechłodzenie czy przesuszenie w określonej fazie wzrostu. Jak wszystkie hybrydy katlei potrzebuje dużo jasnego, rozproszonego światła i wyraźnej różnicy temperatur pomiędzy dniem a nocą. Dość wolno rośnie; nowe przyrosty wytwarza raz, rzadko dwa razy, w roku. Kwitnie na każdym z nich, gdy tylko pseudobulwy osiągną dojrzałość - najczęściej ma to miejsce wiosną.  Jeśli nowe przyrosty wyrastają dwa razy w roku, kwitnienie może mieć miejsce również na jesieni. Kwiatostan wyrasta z małej pochewki, wytworzonej pomiędzy liśćmi, na wierzchołku pseudobulwy.


Pęd kwiatowy ma krótką łodygę i na szczycie tworzy bukiecik pięknie ukształtowanych kwiatów. Są one niewielkie, o średnicy 5cm i mają intensywnie czerwoną barwę oraz aksamitną fakturę.
'


'
U podstawy warżki zaznacza się żółta plama z delikatnymi czerwonymi kreskami.
'


'
Kwiaty nie pachną, ale długo się utrzymują. Ich trwałość oraz jaskrawa barwa to cechy odziedziczone po rodzaju Sophronitis. Kwitnienie trwa od 7-8 tygodni.
Ten storczyk jest łatwy w uprawie, nie zajmuje dużo miejsca, a kwiaty są naprawdę widowiskowe!

Widok ogólny.
'Warunki uprawy


Krzyżówka bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej i drobnej kory z perlitem; delikatne korzenie powinny po podlaniu szybko przesychać. Roślina jest posadzona w małej ceramicznej doniczce z dużym otworem odpływowym na dnie.
Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i rzadziej podlewam, raz na 2-3 tygodnie. Staram się wtedy zapewnić jak najwięcej słońca. Zwiększam ilość wody, gdy pojawiają się pąki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.


'