Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium spectabile   (Blume) Miq. 1859

Sekcja: Latouria  

Synonimy: Latourea spectabilis Blume 1849, Latouria spectabilis Blume 1850, Callista spectabilis (Blume) Kuntze 1891, Dendrobium tigrinum Rolfe ex Hemsl. 1891, Latourorchis spectabile (Bl.) Breiger 1981, Sayeria spectabilis (Blume) Rauschert 1983.

'
To sporych rozmiarów dendrobium o niezwykłych kwiatach pochodzi z Nowej Gwinei, Papui oraz wysp Salomona. Rośnie w pierwotnych lasach deszczowych, na porośniętych mangrowcem bagnach oraz w wyżej położonych, wilgotnych i porośniętych mchem lasach górskich. Spotyka się go na wysokości 300 do 2000m n.p.m., choć najczęściej na terenach położonych od 300-1100m n.p.m. Przeważnie występuje jako epifit, okazjonalnie również jako porastający skały litofit.
W rejonie występowania panuje klimat ciepły i wilgotny, z dużą ilością opadów atmosferycznych. Stanowiska, na których rośnie Dendrobium spectabile, są cieniste, a okryte mchem podłoże jest stale wilgotne.Ten storczyk, o sympodialnym wzroście, tworzy wysokie i grube pseudobulwy mające po kilka węzłów oraz okryte kilkoma zasychającymi osłonkami. Od podstawy pędu do zakończenia liści może mierzyć nawet metr wysokości. Mocne łodygi zakończone są 3-6 sztywnymi liśćmi, które utrzymują się na nich latami. Z tego powodu można ten storczyk określić jako roślinę wiecznie zieloną.
Zauroczona fotografiami niesamowitych kwiatów,  gatunek ten kupiłam w 2006 roku. Była to dorosła i zdolna do kwitnienia roślina; jednak dwa lata upłynęły, storczyk bujnie się rozrastał, ale nie było kwitnienia. Wtedy, przesadzając roślinę do dużej i bardziej stabilnej ceramicznej donicy podzieliłam ją, co było błędem, bo w wyniku tego podziału później zasuszyła wyrastające kwiatostany.
Aby to dendrobium zakwitło musi wytworzyć gęsty, rozbudowany system korzeniowy, nie naruszany zbyt częstym przesadzaniem. Najlepiej wybrać dużą donicę i pozwolić mu rosnąć w niej przez kilka lat. Przez większą cześć roku podłoże powinno być wilgotne, a temperatura otoczenia wysoka, dzięki temu roślina zdrowo przyrasta, choć nie zawsze kwitnie. Czynnikami indukującymi kwitnienie jest duża dobowa różnica temperatur, lekkie przesuszenie oraz wyższy poziom światła pod koniec lata.
Gdy Dendrobium spectabile cały rok spędzało w ciepłej oranżerii, miałam problemy z doprowadzeniem go do kwitnienia. Dopiero  wyniesienie w sierpniu na lekko ocienioną cześć tarasu, gdzie w ciągu dnia temperatura była wysoka, a nocą mocno spadała, dało w efekcie późniejsze kwitnienie. Ponieważ noce były wówczas chłodne, mocno ograniczyłam podlewanie, a przez ostatnie dwa tygodnie nawet całkowicie je wstrzymałam. Do oranżerii przeniosłam na początku września.
Pod koniec października z oczek u podstawy liści zaczęły wyrastać pędy kwiatowe.
Pojawiły się tylko na dwuletnich i starszych, dojrzałych oraz ulistnionych pseudobulwach.

obraz01.jpg obraz02.jpg

obraz03.jpg

 
U tego gatunku kwiatostany rosną dość wolno i w czasie wzrostu wymagają wysokiej wilgotności powietrza oraz cieplejszych temperatur. Storczyk ten rozwija kwiaty w okresie zimy lub wczesnej wiosny. Gdy pączki są większe można je w ciągu dnia lekko zraszać, naśladując naturalne warunki klimatyczne. Roślina powinna jednak obeschnąć przed nocą. Kwiatostany rosną na wysokość 20-40cm i mogą mieć od 5-20 pąków. Jeśli wilgotność powietrza i temperatura są zbyt niskie, pąki mogą zasychać na końcach i wtedy kwiaty rozwijają się z trudem lub nie otwierają wcale.
a

obraz04.jpg

 
Gdy nocą temperatura spadnie poniżej 13°C bywa, że storczyk ratuje kwiatostany kosztem ulistnienia. Część liści wtedy żółknie i opada. Tak się stało w styczniu 2010 roku, gdzie z powodu ostrej i mroźnej zimy, w ciągu dwóch kolejnych nocy, temperatura w oranżerii spadła do 12,8°C. Storczyk z rosnącymi kwiatostanami przetrwał, ale stracił sporo liści i jeden z pięciu kwiatostanów.
a

obraz05.jpg

a
Pąki z lekko zasuszonymi końcówkami jednak rozwinęły się, choć kwiaty nie osiągnęły właściwej wielkości ani formy.
a

obraz06.jpg

 
Z wyjątkiem jednego młodszego kwiatostanu, gdzie szkody poczynione przez chłodne noce były stosunkowo niewielkie. Dopiero te kwiaty, rozwijając się, w pełni pokazały swą nietuzinkową urodę, związaną z przedziwnym i niespotykanym kształtem.
a

obraz07.jpg

 
Kwiaty są bladozielone, z brązowymi smugami na płatkach oraz długą, żółto-kremową grzebieniastą warżką, pokrytą fioletowo-bordowymi żyłkami i plamkami. Wszystkie płatki (listki okwiatu), włączając warżkę, są mocno pofalowane i poskręcane.

obraz08.jpg obraz09.jpg

obraz10.jpg

 
Niezwykłe kwiaty mają od 7 do 8cm średnicy. Mocno i pięknie pachną oraz długo utrzymują się na roślinie. Kwitnienie trwa około 4 tygodni.

Widok ogólny.
 

obraz11.jpg

 

Warunki uprawy


Dendrobium spectabile
to storczyk trudniejszy w uprawie. Rośnie w dużej ceramicznej donicy, w podłożu złożonym ze średniej wielkości kawałków kory, chipsów kokosowych, pokruszonych zewnętrznych łupin orzeszków ziemnych oraz wysuszonych liści bukowych, z niewielkim dodatkiem keramzytu i węgla drzewnego. Takie podłoże jest luźne, przewiewne i szybko wysycha, dzięki czemu roślinę można częściej podlewać, a korzenie nie zagniwają.
Przez większą cześć roku stoi w oranżerii, gdzie latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/13°C (dzień/noc). Wilgotność powietrza jest wysoka i waha się w granicach 65-90%. W okresie intensywnego wzrostu podlewam co tydzień, stosując przy każdym podlewaniu więcej niż połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli.
Aby doprowadzić do kwitnienia przenoszę w sierpniu na taras, gdzie storczyk ma większą ilość rozproszonego światła, wyraźną dobową różnicę temperatury oraz ograniczam podlewanie. Na przełomie sierpnia i września całkowicie je wstrzymuję na okres dwóch tygodni, a potem z powrotem przenoszę storczyk do oranżerii. Zimą rzadziej podlewam, robiąc to raz na półtora do 2 tygodni i sporadycznie nawożę.

'