Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium bullenianum   Rchb.f 1862

Sekcja: Pedilonium

Synonimy: Dendrobium intermedium Teijsm. & Binn. 1853, Dendrobium erythroxanthum Rchb.f 1874, Callista intermedia (Teijsm. & Binn.) Kuntze 1891, Dendrobium chrysocephalum Kraenzl. 1892, Dendrobium topaziacum Ames 1915.

'
To sympodialnie rosnący gatunek epifityczny, występujący w wiecznie zielonych lasach Filipin i Wietnamu, spotykany na wysokości do 1000m n.p.m. Pierwszą osobą, która w Europie doprowadziła tę roślinę do kwitnienia, był angielski hodowca Bullen i na jego cześć została nadana nazwa gatunkowa tego storczyka – Dendrobium bullenianum. W uprawie znany jest również pod synonimem Dendrobium topaziacum.
Jest to średniej wielkości storczyk tworzący cienkie, zwieszające się pseudobulwy dochodzące do 60cm długości. Posiadają one liczne węzły i okryte są zasychającymi z czasem osłonkami. Młode przyrosty mają żywo zielone liście, które pod koniec sezonu wegetacyjnego opadają.
Ten gatunek jest tolerancyjny jeśli chodzi o warunki uprawy. Wymaga umiarkowanych do ciepłych temperatur, wysokiej wilgotności powietrza oraz bardziej wilgotnego podłoża przez okres całego roku. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje również dużej ilości światła. Nie można jednak dopuścić do poparzenia liści.
W okresie krótkiego zimowego dnia, w naszej szerokości geograficznej, podlewanie należy ograniczyć, szczególnie jeśli nocami temperatura spada do około 15°C.
W warunkach, które zapewniam, kwitnienie ma miejsce pod koniec wiosny, po okresie lekkiego zimowego przechłodzenia i przesuszenia. Wówczas na bezlistnych, dojrzałych pędach, z węzłów, wyrastają kiście gęsto upakowanych drobnych pączków.

obraz01.jpg
obraz02.jpg
obraz03.jpg

Pędy kwiatostanowe są krótkie, mają około 6cm długości i mogą posiadać ponad 25 intensywnie żółtych kwiatów, o średnicy dochodzącej do 2cm. Pękate, ciasno upakowane kwiatostany przypominają przyczepione do suchych gałęzi pomarańczowo-żółte pompony.

obraz04.jpg obraz05.jpg

Stopniowo rozwijające się, pojedyncze kwiaty są niewielkie, jednak bardzo widowiskowe z racji ich niezwykłej kolorystyki. Na listkach okwiatu (warżce oraz płatkach), od wewnętrznej strony, są widoczne ciemnoczerwone kreseczki. Według mnie  intensywność z jaką się zaznaczają jest związana z poziomem światła. Jeśli w czasie tworzenia kwiatostanów do rośliny dotrze dużo światła, paseczki są mniej widoczne. Przy mniejszej ilości docierającego słońca kwiaty są mocniej wybarwione, a urocze kreseczki lepiej widoczne.

obraz06.jpg
obraz07.JPG

Kwiaty nie pachną. Kwitnienie trwa około 3 tygodni.

Widok ogólny.


obraz08.jpg


Warunki uprawy


Dendrobium bullenianum
to gatunek niezbyt trudny w uprawie, pod warunkiem zapewnienia wysokiej wilgotności powietrza. Wymaga raczej ciepłych, wilgotnych warunków uprawy, jednakowych na przestrzeni całego roku, choć dobrze sobie radzi również w temperaturach umiarkowanych.
Rośnie w drewnianym koszu, wyłożonym matą kokosową i wypełnionym lekkim, przewiewnym podłożem, składającym się głównie z drobnych chipsów kokosowych, kory z niewielką ilością Sphagnum (mech torfowiec) oraz węgla drzewnego. Takie podłoże szybko przesycha, co chroni przed gniciem korzeni.
Roślinę uprawiam w oranżerii, gdzie panują warunki umiarkowane do ciepłych oraz wysoka wilgotność powietrza wahająca się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/13°C (dzień/noc).
Aby storczyk miał ciepło oraz dużo słońca zimą, powieszony jest wysoko przy górnej szybie, gdzie temperatura nie spada poniżej 15 stopni.
W okresie intensywnego wzrostu, od wczesnej wiosny do jesieni, podlewam co tydzień, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. W czasie upałów podlewam nieco częściej (co 5 dni), bo luźne podłoże bardzo szybko wysycha. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli.
Zimą lekko ograniczam ilość wody, podlewając jeden raz na 1,5 – 2 tygodni i okazjonalnie nawożę.

 

'