Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium sulcatum   Lindl. 1838

Sekcja: Densiflora

Synonim: Callista sulcata (Lindl.) Kuntze 1891

'
Jest to średniej wielkości dendrobium występujące na rozległym obszarze od wschodnich Himalajów aż do południowo-wschodnich krańców Azji. Obejmuje on indyjską prowincję Asam, Birmę (Myanmar), Laos, Tajlandię oraz centralne i południowe Chiny. Ten epifityczny storczyk można spotkać w tropikalnych dolinach oraz siedliskach położonych na wysokości 500-100m n.p.m.
Określenie „sulcatum” odnosi się do pokrytych bruzdkami, spłaszczonych pseudobulw z ulistnionymi zakończeniami. Mają one smukłą podstawę, wrzecionowaty kształt i mogą osiągać 45cm długości.
Wyrastające przy górnych węzłach liście są duże, owalne i ciemnozielone. Mają około 10-15cm wielkości. Mogą opadać zaraz po dojrzeniu pseudobulw lub utrzymywać się dłużej, jednak nie więcej niż dwa lata. W warunkach naturalnych jest to uzależnione od pogody. Jeśli w okresie dojrzewania przyrostów jest wyjątkowo sucho, roślina szybciej traci liście, gdy wilgoci jest więcej, storczyk dłużej zachowuje ulistnienie.
Dendrobium sulcatum
kwitnie głównie wiosną, choć może powtórzyć kwitnienie również na jesieni. Suchy, zimowy okres obniżonej temperatury jest niezbędny do indukcji kwitnienia. Kwiatostany mogą się pojawić zarówno na ulistnionych, jak i bezlistnych pseudobulwach.

obraz01.jpg obraz02.jpg

Wyrastają z położonych przy węzłach zawiązków i przyjmują formę zwieszających się gron złożonych z 10-20 gęsto ułożonych kwiatów.

obraz03.jpg
obraz04.jpg
obraz05.jpg

Pachnące kwiaty mają około 3cm średnicy oraz intensywnie żółtą barwę płatków – listki okwiatu nie rozkładają się zbyt szeroko i dzięki temu nadają kwiatom lekko dzwonkowatą formę.
'

obraz06.jpg


Warżka, w kształcie łódeczki, jest pokryta drobnymi włoskami, jakby omszona, z widocznymi w gardzieli dwiema czerwonymi plamami oraz drobnymi żyłkami.
'

obraz07.jpg


Kwitnienie jest krótkotrwałe – kwiaty pozostają otwarte tylko przez tydzień. Jednak wyrastając nierównocześnie mogą przedłużyć okres kwitnienia do 2-3 tygodni.

Widok ogólny.
'

obraz08.jpg

 

Warunki uprawy


To dendrobium wymaga ciepłych i wilgotnych warunków latem oraz chłodniejszych i bardziej suchych zimą, przy temperaturze spadającej nawet do 10°C. Storczyk powinien spędzić lato w miejscu lekko ocienionym, zaś zimą należy mu zapewnić jak najbardziej słoneczne stanowisko. Ważna jest również wysoka wilgotność powietrza; przy niższym jej poziomie roślina nie wyprostowuje w pełni liści i wyglądają one jak mocno „pomięte”.
Dendrobium sulcatum uprawiam w oranżerii, w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy.
Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc). Aby zapewnić nieco niższą temperaturę, przenoszę wówczas roślinę w chłodniejszy, lecz dobrze oświetlony, północno-wschodni kąt oranżerii.
Storczyk posadzony jest w drewnianym koszyku wyłożonym delikatną siatką (chroni przed wypadaniem podłoża), wypełnionym dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie z drobnych kawałków kory i chipsów kokosowych oraz niewielkiej ilości Sphagnum (mech torfowiec).
Podlewam co tydzień od wiosny do jesieni oraz nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli. Później ograniczam ilość dostarczanej wody i przestaję nawozić. Początkowo wydłużam okres przed kolejnym podlaniem do 1,5 tygodnia, a w trakcie zimy podlewam co 2-3 tygodni, pozwalając na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.
Od momentu ukazania się zawiązków pędów kwiatowych wracam stopniowo do cotygodniowego podlewania.
'

'