Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Bulbophyllum echinolabium   J.J. Sm. 1934

Sekcja: Lepidorhiza


Ten jednolistny, epifityczny storczyk o sympodialnym typie wzrostu pochodzi z wysp Archipelagu Malajskiego – Sulawesi (Celebes) i Borneo. Jego naturalne stanowiska nie zostały dokładnie opisane, dlatego w uprawie należy się kierować ogólnymi danymi klimatycznymi tego rejonu. Storczyk ten wymaga ciepłych temperatur oraz większej wilgotności powietrza i podłoża na przestrzeni całego roku. Preferuje raczej zacienione stanowiska, ale z dobrą cyrkulacją powietrza.
Osiąga średnią wielkość – pseudobulwy mają od 2,5 – 5cm, a długość liści według dostępnych informacji może przekraczać 20cm. Gatunek ten wytwarza największe kwiaty spośród rodzaju Bulbophyllum, u których rozpiętość najdłuższych płatków zewnętrznego okółka może dochodzić do 40cm. Kwitnienie ma miejsce w okresie wiosenno-letnim.
Kwiatostan wyrasta u podstawy dojrzałej pseudobulwy

obraz01.jpg
obraz02.jpg
obraz03.jpg

i na końcu długiej łodygi dochodzącej do długości nawet 70cm, po czym wytwarza sukcesywnie pojedyncze, nieprzyjemnie pachnące kwiaty.
Przy niższej temperaturze, około 20-22°C, zapach wyczuwalny jest dopiero z bliższej odległości, dlatego można cieszyć się ich efektownym wyglądem, ale niekoniecznie być zmuszonym je wąchać. Jednak podczas upalnej pogody woń rozchodzi się bardziej i bywa trudna do wytrzymania. Kwiat najbardziej „pachnie” w drugim dniu od otwarcia.
'

obraz04.jpg

'
Na jednej łodydze może się kolejno rozwijać do dziesięciu kwiatów, dlatego nie należy nigdy obcinać nie zaschniętych całkowicie kwiatostanów. Smukłe, ostro zakończone płatki obu okółków (listki okwiatu) są kremowo-różowawe, z zaznaczającym się, nieco ciemniejszym, delikatnym użyłkowaniem. Płatki okółka zewnętrznego są różnej długości: wielkość skierowanego do góry pojedynczego płatka dochodzi do 12cm, zaś dwa pozostałe, skierowane w dół, płatki są dłuższe i mogą osiągać ponad 15cm. Bocznie ustawione płatki wewnętrznego okółka są mniejsze, lekko zawinięte do tyłu i mają około 7,5cm długości.

obraz05.jpg obraz06.jpg

Ruchoma warżka jest wydłużona i zakończona patykowatym beżowym wyrostkiem. Jej podstawa ma ciemnofioletową barwę z zaznaczającym się jaśniejszym pasem i jest pokryta drobnymi, kolczastymi wypustkami. Osiąga długość około 3,5cm.
'

obraz07.jpg

'
Pojedynczy kwiat utrzymuje się od 5-7 dni po czym więdnie i opada; następnie w ciągu dwóch tygodni na łodydze zaczyna grubieć zakończenie oraz powoli rozwija się kolejny pąk. Pojawiające się w ten sposób kwiaty zapewniają wielomiesięczne kwitnienie.

Widok ogólny.
'

obraz08.jpg

 

Warunki uprawy


Z moich doświadczeń wynika, że Bulbophyllum echinolabium to storczyk prosty w uprawie. Jeśli zapewni się wilgotne i ciepłe warunki uprawy w ciągu całego roku, wiosną, bez żadnych specjalnych zabiegów, u podstawy dojrzałej pseudobulwy, pojawi się kwiatostan. Latem trzeba jednak zadbać, aby miejsce było zacienione i przewiewne; zimą może być lepiej oświetlone.
Roślinę uprawiam w oranżerii, gdzie wilgotność waha się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21-14°C (dzień/noc). Są to warunki umiarkowane do ciepłych, jednak pomimo niższych temperatur zimą storczyk zdrowo rośnie i bez problemów kwitnie.
Jest posadzony w ceramicznej doniczce, w podłożu składającym się z grubszych chipsów kokosowych, drobnej kory i niewielkiej ilości keramzytu.
Od wiosny do jesieni, a więc w okresie intensywniejszego wzrostu, często podlewam – co 5-7 dni. Zanurzam wówczas całą doniczkę z rośliną w naczyniu z wodą i moczę przez kilkanaście minut. W tym okresie również nawożę, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Aby pozbyć się nagromadzonych soli dwa razy w miesiącu przepłukuję podłoże, używając czystej deszczówki. W czasie wyrastania kwiatostanu dbam o to, aby nie był zanurzany w wodzie i aby nie dostała się ona pomiędzy osłonki, gdyż może to spowodować zagniwanie. Można wtedy stracić szansę na kwitnienie.
Zimą, z powodu niższych temperatur, nie podlewam tak często (co dwa tygodnie). Pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem, nie nawożę i staram się aby roślina miała jak najcieplej.

 

'