Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Lc. (Lealiocattleya) Star Garden 'Green Garden'

(Lc. Little Don × Cattleya guttata)

'
Obecna nazwa: Cattleya Star Garden 'Green Garden'
                     (Cattleya Little Don × Cattleya guttata)

Hybryda zarejestrowana w 1987 roku przez D.Yoshidę. Ta dwulistna katleja jest obecna w mojej kolekcji od 2008 roku. Do zakupu skłoniła mnie niezwykła barwa kwiatów oraz ich piękny zapach.
Storczyk tworzy wysokie, smukłe pseudobulwy, osiągające 20-25cm wysokości, zakończone dwoma sztywnymi, żywo-zielonymi i rozkładającymi się na boki liśćmi, o długości dochodzącej do 20cm. Jest to więc roślina zajmująca sporą przestrzeń.
Zazwyczaj kwitnie na jesieni lub późnym latem (rzadziej). Kwiaty wydaje chętnie, bez specjalnych zabiegów inicjujących, nawet przy mniejszej ilości światła i niewielkiej dobowej różnicy temperatur. 
Kwiatostan wyłania się z typowej pochewki kwiatowej

obraz01.jpg obraz02.jpg

lub z pominięciem ochraniającej go osłonki.

obraz11.jpg
obraz10.jpg
obraz03.jpg

Może się składać z 2 do 8 kwiatów, choć u mnie zazwyczaj wyrastają trzy. Bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć taki bukiet ośmiu seledynowo-bordowych kwiatów, mocno pachnących wanilią. Jednak może być tak, że obfite kwitnienie występuje dopiero u mocno rozrośniętych egzemplarzy i na taki efekt będę musiała jeszcze trochę poczekać.
Średniej wielkości kwiaty mają smukłe, długie płatki o intensywnym, zielonkawym kolorze
'

obraz04.jpg


oraz czerwono-bordową, aksamitną warżkę.
'

obraz05.jpg


Osiągają wielkość 10-12cm. Kwitnienie trwa długo i w jego trakcie można zaobserwować częściową zmianę koloru kwiatów. Po około dwóch tygodniach od ich rozwinięcia, na zakończeniach trzech zewnętrznych oraz dwóch wewnętrznych płatków, pojawiają się intensywnie żółte wstawki (trójkąty).

obraz06.jpg obraz07.jpg

Ciekawa zmiana koloru powoduje, że długo utrzymujące się kwiaty są wyjątkowo atrakcyjne.
Kwitnienie trwa ponad 6 tygodni.'

Widok ogólny.

 

obraz08.jpg

Pierwsze kwitnienie.
'

obraz09.jpg

Bardziej rozrośnięty storczyk - po trzech latach od zakupu.

'
Warunki uprawy


Lc. Star Garden 'Green Garden' to hybryda łatwa w uprawie - łatwo się adaptuje, zarówno do ciepłych, jak i chłodniejszych warunków. Jak wszystkie katleje, wymaga jasnego, rozproszonego światła słonecznego i dobowej różnicy temperatury, choć nieźle sobie radzi również w gorszych warunkach świetlnych. Na jej zdrowy wzrost dobrze wpływa wyższa wilgotność powietrza, dlatego uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie wilgotność względna waha się w granicach 65-90%.
Latem, w pomieszczeniu, temperatura jest wysoka - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
Storczyk rośnie w dużej ceramicznej doniczce. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej kory, keramzytu, chipsów kokosowych oraz niewielkiego dodatku węgla drzewnego.
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
W czasie upalnych, letnich miesięcy łatwo o przesuszenie tego storczyka, gdyż w odróżnieniu od innych katlei, pseudobulwy są dość cienkie i nie magazynują zbyt dużo wody. Dlatego w okresie intensywnego wzrostu podlewam nieco częściej, gdy podłoże jest wyraźnie przeschnięte. Nie dopuszczam wtedy jednak do zupełnego wysuszenia.
Zimą zdecydowanie rzadziej podlewam, dbając o całkowite przesuszenie podłoża przed kolejnym podlaniem oraz nie nawożę, zapewniając okres spoczynku. Po kwitnieniu również pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.

 

'