Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Slc. (Sophrolaeliocattleya) Best Friend 'Cleopatra'   BM/JGP

(Lc. Drumbeat × Slc. Love Tradition)

 
Obecna nazwa: Cattlianthe Best Friend 'Cleopatra'
                     (Cattleya Drumbeat × Cattlianthe Love Tradition)

Wspaniała jednolistna katleja o intensywnym, wręcz wibrującym, różowo-fioletowym kolorze kwiatów oraz kompaktowej wielkości całej rośliny. Została zarejestrowana  w 1996r. przez  Dogashima Orchid. Urodę aksamitnych kwiatów i zdrowy wzrost tej hybrydy doceniono brązowym medalem na Japan Grand Prix International Orchid Festival w 2008 roku.

Kwitnie tylko raz w roku - wiosną. Wówczas, z niedużej pochewki lub bezpośrednio ze szczytu pseudobulwy, wyrastają niewysokie kwiatostany z jednym lub dwoma pąkami.

obraz01.jpg
obraz02.jpg
obraz03.jpg

Szerokie płatki rozwijających się kwiatów są mięsiste i sztywne.
'

obraz04.jpg


Warżka ma mocno sfalowane brzegi i purpurowe zakończenie. Na jej środku widać dwie żółte plamy, zaś u podstawy różowe użyłkowanie.
'

obraz05.jpg

Mocno pachnące kwiaty osiągają średnicę 10cm i utrzymują się od 6 do 8 tygodni.

Widok ogólny.


obraz06.jpg

 

Warunki uprawy


Slc. Best Friend 'Cleopatra' to hybryda bezproblemowa w hodowli. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej kory, keramzytu i kokosowych chipsów. Roślina jest posadzona w ceramicznej doniczce z drenażem na dnie. Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). W ciągu całego roku wilgotność względna powietrza waha się od 65-90%.
Jak wszystkie katleje, potrzebuje sporo światła i łatwo przesychającego, przepuszczalnego podłoża. W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem. Od wiosny stopniowo zwiększam częstotliwość podlewania. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.

'