Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Cattleytonia Hunabu Fairly Flare

(Cattleytonia Keith Roth × Cattleya Penny Kuroda)


Cattleytonia to nazwa hybrydy w powstaniu  której swój udział mają dwa rodzaje Broughtonia i Cattleya.
Cattleytonia Hunabu Fairly Flare została zarejestrowana w 1984 roku przez przez Huan Bui Orchids. To chętnie kwitnąca kompaktowa katleja, wytwarzająca na szczytach pseudobulw zarówno pojedyncze, jak i podwójne liście. Nowe przyrosty tworzą się dwa razy w roku, zwykle wiosną i na jesieni. Nie jest to jednak regułą, podobnie jak nie ma określonej pory kwitnienia. Właściwie każdy nowy przyrost tworzy pochewkę i kwitnie, potem następuje kilkutygodniowy okres spoczynku, po czym u podstawy pseudobulwy wybija z oczka nowy pęd. Ta hybryda również chętnie się rozgałęzia.
Pąki kwiatowe wyłaniają się zazwyczaj z niewielkich pochewek.

obraz01.jpg  obraz02.jpg 

Kwiatostan posiada od jednego do kilku różowych, pachnących kwiatów o średnicy około 8cm.


obraz03.jpg


Wąskie płatki zewnętrznego okółka są bladoróżowe. Płatki wewnętrznego okółka są szersze, z ciemno-różową smugą biegnącą przez środek każdego z nich. Mają aksamitną fakturę i lekko sfalowane brzegi.

obraz04.jpg 
 obraz05.jpg

Jak u większości katlei kwiaty utrzymują się około dwóch tygodni.'

Widok ogólny.
' 

 obraz06.jpg

'
Warunki uprawy


Hybryda bezproblemowa w uprawie. Roślina posadzona jest w ceramicznej doniczce, w podłożu składającym się ze średniej wielkości kawałków kory, chipsów kokosowych oraz małej ilości keramzytu i węgla drzewnego.
Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie – powyżej 26˚C w dzień i 15-20˚C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14˚C (dzień/noc).
W okresie wzrostu, nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.

'