Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Blc. (Brassolaeliocattleya) Haw Yuan Beauty 'Spice Girl'   HCC/AOS

(Blc. Haw Yuan Moon × Lc. Mari's Song)


Obecna nazwa: Rhyncholaeliocattleya Haw Yuan Beauty 'Spice Girl'
                     (Rhyncholaeliocattleya Haw Yuan Moon × Cattleya Mari's Song)

Klon ten został nagrodzony przez American Orchid Society w 2005 roku. Na odbywającej się w Toronto (Kanada) wystawie Niagara Show katleja ta zdobyła 78 punktów i otrzymała nagrodę Highly Commended Certificate (HCC).
Blc. Haw Yuan Beauty 'Spice Girl' jest średniej wielkości jednolistną katleją - przyrosty od podstawy pseudobulw do zakończenia liści mierzą do 30cm. Pseudobulwy oraz liście są masywnie zbudowane i sztywne, a przyrastając w niewielkim oddaleniu, szybko formują gęstą kępę. Według dostępnych źródeł do indukcji kwitnienia wystarczy niewielka dobowa różnica temperatur (około 5°C) oraz dobre oświetlenie. Jednak z moich obserwacji wynika, że kwitnienie nie jest tak łatwo uzyskać. Storczyk ten wymaga bowiem naprawdę dużej ilości światła, trzeba jednak uważać, aby nie doszło do poparzenia liści. Zdecydowanie chętniej kwitnie, gdy wiosnę i lato spędza na świeżym powietrzu, gdzie dobowa różnica temperatur z pewnością wynosi więcej niż 5°C. Wydaje się więc, że znaczne wahania temperatury są do kwitnienia niezbędne.
Młode przyrosty wyrastają raz w roku, wczesną wiosną. W zależności od tego jak szybko się pojawią i od tempa ich wzrostu, kwitnienie może mieć miejsce pod koniec wiosny, latem lub jesienią.
Kwiatostan wyrasta z ochronnej pochewki kwiatowej i może mieć od jednego do trzech średniej wielkości kwiatów.

obraz01.jpg obraz02.jpg

Ich płatki są grube, mięsiste i sztywno rozłożone na boki, dzięki czemu kwiaty mają wyjątkowo piękny kształt.

obraz03.jpg
obraz04.jpg

Trzy płatki zewnętrznego okółka są białe lub lekko zaróżowione. Pozostałe dwa płatki i warżka mają fioletowo-bordową barwę i aksamitną powierzchnię.
'

obraz05.jpg


Na wewnętrznych płatkach zaznaczają się niewielkie białe smugi, na warżce zaś widać dwie żółte, zlewające się ze sobą plamy.
'

obraz06.jpg


Kwiaty pięknie pachną i są dość trwałe. Kwitnienie trwa nawet cztery tygodnie.'

Widok ogólny.
'

obraz07.jpg


Warunki uprawy

 
Hybryda bezproblemowa w uprawie, choć trudniej doprowadzić ją do kwitnienia. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej kory, keramzytu i kokosowych chipsów. Roślina jest posadzona w ceramicznej doniczce z drenażem na dnie.
Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). W ciągu całego roku wilgotność względna powietrza waha się od 65-90%.
Ta katleja do kwitnienia potrzebuje dużo światła i sporej dobowej różnicy temperatur, dlatego od połowy maja do końca lata przebywa w dobrze oświetlonym miejscu, na zewnątrz oranżerii.
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem. Od wiosny stopniowo zwiększam częstotliwość podlewania. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.

'