Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Lc. (Lealiocattleya) Sagarik Wax 'Fragrant Sky'

(Lc. Summerland Girl × Cattleya Chocolate Drop)

'
Obecna nazwa: Cattlianthe Sagarik Wax 'Fragrant Sky'
                     (Cattleya Summerland Girl × Cattlianthe Chocolate Drop)

Ta hybryda, zarejestrowana w 1979 roku, została stworzona przez prof. R. Sagarika w tajlandzkiej szkółce (Chaiyapoom). Roślina osiąga dość duże rozmiary – wysmukłe, trzcinowate pseudobulwy mają nawet 30cm wysokości i zakończone są najczęściej dwoma, rozkładającymi się na boki, ciemnozielonymi skórzastymi liśćmi o długości około 20-23cm. Okazjonalnie pojawiają się też pojedyncze liście.
Nowe przyrosty wydaje zwykle jeden raz w roku, pod koniec zimy lub wczesną wiosną, i praktycznie każdy z nich, rozwijając się, ukazuje pochewkę kwiatową. Lc. Sagarik Wax ‘Fragrant Sky’ chętnie kwitnie, bez specjalnych zabiegów inicjujących kwitnienie, które najczęściej wypada jesienią.
Gdy tylko pseudobulwa osiągnie dojrzałość, z pochewki wyrasta kwiatostan. Może mieć od 4 do nawet 9 kwiatów o średnicy dochodzącej do 10cm.

obraz01.jpg
obraz02.jpg
obraz03.jpg

U bardziej rozrośniętych egzemplarzy, w sprzyjających warunkach, nowe pseudobulwy mogą pojawiać się dwa razy w roku i wówczas można cieszyć się również dwukrotnym kwitnieniem.
Kwiaty są bardzo piękne - mają ciemną, wiśniowo-bordową barwę płatków
'

obraz04.jpg

 

oraz trójdzielną warżkę o kremowo-różowej podstawie i intensywnie fioletowym, aksamitnym zakończeniu.
'

obraz05.jpg

 

Płatki obu okółków mają woskową fakturę. Z upływem czasu podstawa warżki zmienia kolor na żółto-różowy.
'

obraz06.jpg


Kwiaty są dość trwałe. Utrzymują się ponad 4 tygodnie i w ciągu całego okresu kwitnienia pięknie i bardzo mocno pachną.

Widok ogólny.

 

obraz07.jpg

 

Warunki uprawy

'
Lc. Sagarik Wax ‘Fragrant Sky’ to storczyk łatwy w uprawie. Jak wszystkie katleje, wymaga jasnego, rozproszonego światła słonecznego i dobowej różnicy temperatury, choć nieźle sobie radzi również w gorszych warunkach oświetleniowych.
Roślinę uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie wilgotność względna waha się w granicach 65-90%. Latem, w pomieszczeniu, temperatura jest wysoka - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
Storczyk rośnie w ażurowej, ceramicznej doniczce. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej kory, keramzytu, chipsów kokosowych oraz niewielkiego dodatku węgla drzewnego.
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
W czasie upalnych, letnich miesięcy łatwo o przesuszenie tego storczyka, gdyż w odróżnieniu od innych katlei, pseudobulwy są dość cienkie i nie magazynują zbyt dużo wody. Dlatego w okresie intensywnego wzrostu podlewam nieco częściej, gdy tylko podłoże wyraźnie przeschnie (nawet co 5 dni).
Zimą zdecydowanie rzadziej podlewam, dbając o całkowite przesuszenie podłoża przed kolejnym podlaniem oraz nie nawożę, zapewniając okres spoczynku. Po kwitnieniu również pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając w tym czasie.

'