Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Lc. (Laeliocattleya) Kupferprinz

(Cattleya Kerchoveana × Laelia tenebrosa)


Obecna nazwa: Cattleya Kupferprinz
                     (Cattleya Kerchoveana × Cattleya tenebrosa)

Hybryda zarejestrowana przez H. Baggelera w 1988r.
Ta popularna w kolekcjach katleja to łatwa w uprawie i chętnie kwitnąca roślina. Osiąga dość duże rozmiary – przyrosty mają od 35-55cm wysokości. Na szczytach pseudobulw osadzone są najczęściej dwa, rozkładające się szeroko na boki, ciemnozielone liście, o długości dochodzącej do 25cm. Kolejne przyrosty wyrastają w pewnym oddaleniu od siebie, co przy znacznej wielkości całego storczyka powoduje, że wymaga on dużo miejsca. Dodatkowo szybko formuje pokaźną kępę, gdyż łatwo się rozgałęzia, a nowe pędy pojawiają się dwa razy w roku (z końcem zimy i lata).
Gdy zapewnimy większą ilość rozproszonego światła i wyraźną dobową różnicę temperatur, praktycznie każdy przyrost zakwitnie.
Kwiatostan najczęściej wyrasta z typowej pochewki kwiatowej, sporadycznie zdarza się jednak, że wyłania się bezpośrednio z czubka pseudobulwy. Szybko rośnie, a pąki mają charakterystyczną fioletowo-bordową barwę.

obraz01.jpg obraz02.jpg

Podobnego koloru są plamki, przebarwienia i kropki pojawiające się na młodych liściach.
'

obraz04.jpg 

Akurat ta skłonność jest według mnie związana z dużym natężeniem wiosennego i letniego światła, gdyż jesienią i zimą przebarwienia zanikają, a liście przybierają jednolitą, ciemnozieloną barwę.
Ta katleja pojawiła się w mojej kolekcji niejako w zastępstwie Laelia tenebrosa, której kiedyś nigdzie nie mogłam zakupić. W chwili obecnej już nawet jej nie szukam, bo kwiaty Lc. Kupferprinz mają identyczny kształt i podobną kolorystykę, a równocześnie są mocniej wybarwione, dłużej się utrzymują, a sama roślina dużo chętniej kwitnie.
Mają woskową fakturę i przyjemnie pachną. Osiągają średnicę dochodzącą do 16cm.
'

obraz05.jpg


Wyjątkową ozdobą każdego kwiatu jest aksamitna, trąbkowata warżka o intensywnej fioletowo-różowej barwie.
'

obraz06.jpg 

Kwitnienie jest dość długie - trwa od 3 do 4 tygodni.

Widok ogólny.

Kwiaty w 2009 roku.
'

obraz07.jpg

'
I kwitnienie po upływie dwóch lat - Lc. Kupferprinz zdecydowanie wymaga przesadzenia wraz z podziałem rozrośniętej rośliny.
'

obraz08.jpg

 

Warunki uprawy

'
Lc. Kupferprinz to storczyk bezproblemowy w uprawie. Rośnie w dużej ceramicznej donicy z dobrym odpływem na dnie. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej kory, chipsów kokosowych, keramzytu i niewielkiej ilości węgla drzewnego.
Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21-14°C (dzień/noc).
W odróżnieniu od innych katlei, do kwitnienia nie potrzebuje bardzo wysokiego poziomu światła – dzięki genom L. tenebrosa zakwitnie również w bardziej zacienionych warunkach. Jednak kwitnienie będzie obfitsze, a kwiaty mocniej wybarwione, gdy słońca będzie więcej; dobrze sprawdza się wschodnia ekspozycja z kilkoma godzinami rannego słońca dziennie.
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i rzadko podlewam, co 2-3 tygodnie. Zwiększam stopniowo częstotliwość podlewania, gdy pojawiają się nowe przyrosty.

'