|
'
Ta hybryda, zarejestrowana w 1971 roku przez J.M. Warne'a, jest ciepłolubnym storczykiem, w którego powstaniu swój udział miały trzy gatunki: przede wszystkim Miltonia spectabilis oraz w mniejszym stopniu Miltonia clowesii i Miltonia flavescens. Ponieważ wyjściowe gatunki pochodzą z Brazylii, ta krzyżówka do zdrowego wzrostu potrzebuje nie tylko cieplejszych temperatur, ale również wyższej wilgotności powietrza.
Wymienione gatunki stworzyły w naturalnych warunkach dwie pierwszorzędowe hybrydy - Miltonia x cyrtochiloides (M. spectabilis x M. flavescens) i Miltonia x bluntii (M. spectabilis x M. clowesii).
Miltonia Honolulu jest średniej wielkości storczykiem o przyrostach osiągających 25cm wysokości. Pseudobulwy są okrągławe, lekko spłaszczone i osłonięte u podstawy 2-3 zielonymi osłonkami. Z czubka każdej pseudobulwy wyrastają zawsze dwa jasnozielone, dość cienkie i ostro zakończone liście.
Uprawiając ten storczyk, w ciągu całego roku staram się zapewnić dużą ilość rozproszonego światła i podwyższoną wilgotność powietrza (około 65%) oraz sporą ilość wody w okresie intensywnego wzrostu. Dbam jednak o to, aby częstsze podlewanie nie doprowadziło do zagniwania cienkich i delikatnych korzeni.
Roślina regularnie kwitnie pod koniec lata, wydając kwiaty na każdym nowym przyroście. Pojedynczy kwiatostan wyłania się spomiędzy podobnych do liści osłonek, tuż przy podstawie najmłodszej dojrzewającej pseudobulwy.
![]() |
![]() |
Na każdym z nich może być od 3 do 4 fioletowo-różowych kwiatów o średnicy dochodzącej do 6cm. Rozwijają się one stopniowo i bardzo ładnie pachną.
'
Kwiaty są dość ciasno ułożone, co niestety przyczynia się do ich gorszego wyeksponowania. Tę drobną wadę równoważy jednak fakt, że każda pseudobulwa wydaje dwa nowe przyrosty i storczyk szybko się rozrasta, formując dużą kępę z większą ilością kwiatostanów.
![]() |
![]() |
Rzucającym się w oczy elementem okwiatu jest intensywnie zabarwiona, szeroka i płaska warżka.
![]() |
![]() |
Pojedynczy kwiat utrzymuje się tylko około 7 dni – równocześnie na kwiatostanie są zwykle rozwinięte najwyżej dwa kwiaty, co wydłuża sumaryczny czas kwitnienia do około 4 tygodni.
Przekwitłe kwiatostany nisko wycinam, ponieważ Miltonia Honolulu, podobnie jak cambria, nie powtarza kwitnienia na tej samej pseudobulwie.
Hybryda bezproblemowa w uprawie, przy zapewnieniu wyższej wilgotności powietrza (min. 50%), dużej ilości rozproszonego światła i cieplejszych temperatur. Rośnie w drobnym podłożu korowym, w niezbyt głębokiej, ceramicznej doniczce z dużym otworem odpływowym na dnie. Dzięki temu podłoże szybko przesycha i przy częstszym nawadnianiu nie ma obawy zagniwania drobnych korzeni.
Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie w ciągu całego roku wilgotność powietrza jest wysoka i waha się w granicach 65-90%. W przypadku miltonii, w okresie intensywnego wzrostu, ważna jest dobowa różnica temperatur – min. 10°C.
W mojej oranżerii latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21-14°C (dzień/noc).
Od wiosny do końca lata podlewam co tydzień i nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu rośliny mogą uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
W tym okresie storczyk nie powinien stać w pełnym słońcu, jednak, aby zakwitł, wymaga sporo światła. Duża jego ilość może wywoływać na liściach drobne czarne plamki, nie jest to jednak powód do niepokoju i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia rośliny.
Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres 3 tygodni, nie podlewając w tym czasie.
Zimą nie nawożę, zmniejszam częstotliwość podlewania, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia. Staram się też zapewnić jak najwyższy poziom światła.