Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Miltonia Honolulu

(Miltonia Gayety × Miltonia Anne Warne)

 '
Ta hybryda, zarejestrowana w 1971 roku przez J.M. Warne'a, jest ciepłolubnym storczykiem, w którego powstaniu swój udział miały trzy gatunki: przede wszystkim Miltonia spectabilis oraz w mniejszym stopniu Miltonia clowesii i Miltonia flavescens. Ponieważ wyjściowe gatunki pochodzą z Brazylii, ta krzyżówka do zdrowego wzrostu potrzebuje nie tylko cieplejszych temperatur, ale również wyższej wilgotności powietrza.
Wymienione gatunki stworzyły w naturalnych warunkach dwie pierwszorzędowe hybrydy - Miltonia x cyrtochiloides (M. spectabilis x M. flavescens) i Miltonia x bluntii (M. spectabilis x M. clowesii).
Miltonia Honolulu jest średniej wielkości storczykiem o przyrostach osiągających 25cm wysokości. Pseudobulwy są okrągławe, lekko spłaszczone i osłonięte u podstawy 2-3 zielonymi osłonkami. Z czubka każdej pseudobulwy wyrastają zawsze dwa jasnozielone, dość cienkie i ostro zakończone liście.
Uprawiając ten storczyk, w ciągu całego roku staram się zapewnić dużą ilość rozproszonego światła i podwyższoną wilgotność powietrza (około 65%) oraz sporą ilość wody w okresie intensywnego wzrostu. Dbam jednak o to, aby częstsze podlewanie nie doprowadziło do zagniwania cienkich i delikatnych korzeni.
Roślina regularnie kwitnie pod koniec lata, wydając kwiaty na każdym nowym przyroście. Pojedynczy kwiatostan wyłania się spomiędzy podobnych do liści osłonek, tuż przy podstawie najmłodszej dojrzewającej pseudobulwy.

obraz01.jpg obraz02.jpg

Na każdym z nich może być od 3 do 4 fioletowo-różowych kwiatów o średnicy dochodzącej do 6cm. Rozwijają się one stopniowo i bardzo ładnie pachną.
'

obraz03.jpg 

Kwiaty są dość ciasno ułożone, co niestety przyczynia się do ich gorszego wyeksponowania. Tę drobną wadę równoważy jednak fakt, że każda pseudobulwa wydaje dwa nowe przyrosty i storczyk szybko się rozrasta, formując dużą kępę z większą ilością kwiatostanów.

obraz04.jpg
obraz05.jpg

Rzucającym się w oczy elementem okwiatu jest intensywnie zabarwiona, szeroka i płaska warżka.

obraz06.jpg obraz07.jpg

Pojedynczy kwiat utrzymuje się tylko około 7 dni – równocześnie na kwiatostanie są zwykle rozwinięte najwyżej dwa kwiaty, co wydłuża sumaryczny czas kwitnienia do około 4 tygodni.
Przekwitłe kwiatostany nisko wycinam, ponieważ Miltonia Honolulu, podobnie jak cambria, nie powtarza kwitnienia na tej samej pseudobulwie.

Widok ogólny.
'

obraz08.jpg

 

Warunki uprawy


Hybryda bezproblemowa w uprawie, przy zapewnieniu wyższej wilgotności powietrza (min. 50%), dużej ilości rozproszonego światła i cieplejszych temperatur. Rośnie w drobnym podłożu korowym, w niezbyt głębokiej, ceramicznej doniczce z dużym otworem odpływowym na dnie. Dzięki temu podłoże szybko przesycha i przy częstszym nawadnianiu nie ma obawy zagniwania drobnych korzeni.
Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie w ciągu całego roku wilgotność powietrza jest wysoka i waha się w granicach 65-90%. W przypadku miltonii, w okresie intensywnego wzrostu, ważna jest dobowa różnica temperatur – min. 10°C.
W mojej oranżerii latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21-14°C (dzień/noc).
Od wiosny do końca lata podlewam co tydzień i nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu rośliny mogą uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
W tym okresie storczyk nie powinien stać w pełnym słońcu, jednak, aby zakwitł, wymaga sporo światła. Duża jego ilość może wywoływać na liściach drobne czarne plamki, nie jest to jednak powód do niepokoju i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia rośliny.
Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres 3 tygodni, nie podlewając w tym czasie.
Zimą nie nawożę, zmniejszam częstotliwość podlewania, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia. Staram się też zapewnić jak najwyższy poziom światła.

'