Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Lc. Little Lemon Drops × Slc. Golden Acclaim

'
Ta ślicznie kwitnąca, nieduża katleja to orchidea z ciekawą historią. Trafiła do mnie w 2007 roku, jako nienazwana hybryda pomiędzy Lc. Little Lemon Drops i Slc. Golden Acclaim. Oprócz informacji o nazwach odmian rodzicielskich wiedziałam jeszcze, że roślina pochodzi ze znanej firmy Röllke.
Podarowana sadzonka była malutka - największa pseudobulwa wraz z liściem mierzyła zaledwie 5cm. Rosła wolno i kapryśnie, jednakże każdy kolejny przyrost był nieco bardziej okazały. Ponieważ ciężko było wyczuć jej wymagania uprawowe, aby je sobie przybliżyć i dostosować się do nich, prześledziłam rodowód tej katlei i zauważyłam, że w międzyczasie firma Röllke zarejestrowała taką krzyżówkę jako Slc. (Sophrolaeliocattleya) Senne Sand:

Cattleya Senne Sand    Röllke Orchzt. 11/24/2009
(C. Little Lemon Drops × C. Golden Acclaim)

Poprzednia nazwa: Sophrolaeliocattleya Senne Sand
                    (Lc. Little Lemon Drops × Slc. Golden Acclaim)

Ponieważ w wyniku krzyżowania ilość drobnych, bezbielmowych nasion uzyskanych z jednej torebki nasiennej jest ogromna - nie mam więc żadnej pewności, że akurat ten, posiadany przeze mnie, kultywar został zarejestrowany pod w/w nazwą; dlatego w mojej kolekcji pozostanie dalej hybrydą o znanych jedynie rodzicach.
W jej rodowodzie wśród wyjściowych storczyków, oprócz prostej w hodowli Cattleya forbesi, były m.in. lelia naskalna Laelia briegeri oraz Sophronitis coccinea. Wzięłam zatem pod uwagę również ich specyficzne wymagania i udało mi się uzyskać zdrowy wzrost tej katlei i doprowadzić ją do kwitnienia. Po kilku latach trudnej dla mnie uprawy nawet jeden kwiat był powodem wielkiej radości!
'

obraz01.jpg

'
Przyrosty tego storczyka, od podstawy pędu do zakończenia liści, osiągają od 20 do 23cm wysokości. Na szczycie pseudobulw mogą być pojedyncze lub podwójne, intensywnie zielone, sztywne liście.
Początkowo nowe przyrosty wyrastały tylko raz w roku – w czasie lata i dojrzewały w trakcie zimy. Potem, u nieco większej rośliny, zaczęły pojawiać się dwa razy w roku.
Pseudobulwy rosną dość wolno i gdy zaczynają dojrzewać, można już zaobserwować malutkie pączki. Wyłaniają się one z niewielkiej, prawie niewidocznej spomiędzy liści, pochewki kwiatowej.

obraz02.jpg
obraz03.jpg

Ta katleja nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów wywołujących kwitnienie. W odróżnieniu od tempa wzrostu pseudobulw, pączki szybko się powiększają i od momentu ich zauważenia do rozwinięcia kwiatów upływa zaledwie miesiąc. Kwiaty mają subtelną kolorystykę, z wyróżniającą się na tle bladych, żółto-różowawych płatków fioletowo-purpurową, trójdzielną warżką. Osiągają średnicę 8cm i bardzo przyjemnie pachną.

obraz04.jpg
obraz05.jpg
obraz06.jpg

Jak u większości hybryd katlei kwiaty utrzymują się około 3 tygodni.

Widok ogólny.
'

obraz07.jpg

'
Warunki uprawy

'
Ta nieduża hybryda jest trudniejsza w uprawie. Latem należy jej zapewnić lekkie cieniowanie i niezbyt wysoką temperaturę. Na przestrzeni całego roku trzeba uważać z podlewaniem – lepiej bowiem znosi przesuszenie, niż rozmokłe podłoże. Szczególnie w czasie krótkich zimowych dni, przy niedoborze światła oraz niższej temperaturze, należy ostrożnie podlewać – nadmiar wody lub zraszanie skutkują szybkim gniciem nowego przyrostu. Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, nawadnianie rzadkie, za to wilgotność powietrza wysoka.  
Storczyk rośnie w niedużej, ceramicznej doniczce. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej kory, chipsów kokosowych, keramzytu i niewielkiej ilości węgla drzewnego.
Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc). W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek przez okres 2-3 tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.

'