Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Epilaeliocattleya Don Herman

(Lc. Gold Digger × Epidendrum stamfordianum)

'
Obecna nazwa: Epicatanthe Don Herman
                     (Cattlianthe Gold Digger × Epidendrum stamfordianum)

W powstaniu tej hybrydy miały swój udział trzy rodzaje: Epidendrum, Laelia i Cattleya (wg obecnej terminologii - Epidendrum, Cattleya i Guarianthe). Została zarejestrowana w marcu 1996 roku (Carmela) i bardzo szybko podbiła serca wielu miłośników storczyków, znajdując miejsce w licznych kolekcjach.

obraz01.jpg

To chętnie kwitnąca kompaktowa katleja, zazwyczaj wytwarzająca na szczytach pseudobulw podwójne liście, choć zdarzają się także przyrosty zakończone jednym liściem. Pseudobulwy mają do 20cm wysokości, natomiast sztywne, ciemnozielone, lancetowate liście osiągają około 15cm długości.
Nowe przyrosty powstają dwa razy w roku, zwykle wiosną i na jesieni. Nie jest to jednak regułą, podobnie jak nie ma określonej pory kwitnienia. Właściwie każdy nowy przyrost tworzy pochewkę i kwitnie, gdy tylko osiągnie dojrzałość. Potem następuje dwu- lub trzytygodniowy okres spoczynku, po którym u podstawy pseudobulwy wybija z oczka nowy pęd. Ta hybryda również chętnie się rozgałęzia, dość szybko formując kępę.
Pąki kwiatowe wyłaniają się zazwyczaj z niewielkich pochewek.

obraz02.jpg
obraz03.jpg
obraz04.jpg

Kwiatostan posiada od 2 do nawet 10-ciu gwiaździstych, niepachnących kwiatów o średnicy około 5cm. Wąskie i długie płatki obu okółków (listki okwiatu) są początkowo jasnożółte, z czasem ciemnieją, by pod koniec kwitnienia nabrać nasyconej, ciemnożółtej barwy.

obraz05.jpg obraz06.jpg

Najbardziej atrakcyjną częścią okwiatu jest szeroka, językowata warżka o żółtym kolorze, poznaczona na środku licznymi amarantowo-czerwonymi plamkami.

obraz07.jpg

Jak u większości katlei kwiaty utrzymują się około trzech tygodni.

Widok ogólny.
' 

obraz08.jpg

'
Warunki uprawy


Hybryda bezproblemowa w uprawie. Roślina posadzona jest w plastikowej doniczce, w podłożu składającym się ze średniej wielkości kawałków kory, chipsów kokosowych oraz małej ilości keramzytu i węgla drzewnego.
Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie – powyżej 26˚C w dzień i 15-20˚C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14˚C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na całkowite przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.

'