|
Synonimy: Callista amethystoglossa (Rchb. f.) Kuntze 1891, Pedilonum amethystoglossum (Rchb.f.) M.A. Clem. 2003.
'
Jest to osiągający spore rozmiary endemiczny gatunek z filipińskiej wyspy Luzon. Występuje w jej północno-zachodniej części, porastając omszone wapienne klify na wysokości około 1400m n.p.m.. Jest zatem litofitem. Storczyk przystosowany jest do chłodnych temperatur zimą i ciepłego lata. Dorosłe rośliny formują duże, gęste kępy złożone nawet z 15-20 wzniesionych przyrostów o długości dochodzącej do jednego metra. Młode pseudobulwy są gęsto ulistnione. Lancetowate liście o długości do 10cm ułożone są na przemian w dwóch rzędach i utrzymują się na pędach około dwóch lat. Wraz z dojrzewaniem pseudobulw dolne liście opadają (mniej więcej do połowy wysokości łodyg), zielone osłonki pędów zasychają i bieleją, a na powierzchni przyrostów pojawiają się podłużne bruzdy. Pseudobulwy przybierają wówczas trzcinowaty wygląd i lekko się wyginają lub przewieszają, zachowując jednakże pozostałą część ulistnienia. Lekko błyszczące, ciemnozielone liście zazwyczaj całkowicie opadają dopiero z dwuletnich, dojrzałych w poprzednim sezonie przyrostów.
Na etapie gdy pseudobulwy są już dojrzałe lub prawie dojrzałe, w naturalnych warunkach rozpoczyna się okres spoczynku. Przypada on na późną jesień i zimę, zwykle od połowy listopada do końca stycznia. Zanikają wtedy stopniowo opady atmosferyczne oraz obniża się temperatura; nocą może ona spadać nawet poniżej 10°C! Storczyki nie są jednak narażone na zupełną suszę, bo przechodzą okazjonalne deszcze, a wilgotność powietrza jest stale na wysokim poziomie ponad 80%.
Po okresie spoczynku zarówno na młodych, ulistnionych przyrostach, jak i na bezlistnych, starszych pseudobulwach, przy położonych bliżej ich czubków węzłach oraz naprzeciw zachowanych liści pojawiają się drobne wypustki - są to rosnące kwiatostany. Ważne jest zatem, by nie wycinać starych pseudobulw, o ile nie są całkowicie zaschnięte, puste w środku i martwe.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Dendrobium amethystoglossum może kwitnąć od stycznia aż do maja. Kwitnienie mojego dendrobium corocznie przypada regularnie na przełom marca i kwietnia.
Szybko rosnące kwiatostany osiągają około 15cm długości i mogą posiadać od 15-20 pąków.
![]() |
Pod ciężarem powiększających się pąków zaginają się w dół, by w momencie rozwijania kwiatów utworzyć efektowne grona.
![]() |
Drobne, kremowo-białe kwiaty mają woskową fakturę z delikatnym połyskiem ostro zakończonych płatków i lekko pachną.
![]() |
Osiągają 3cm średnicy i posiadają charakterystyczną, ametystową plamę na mocno wystającej warżce. Z powodu jej wyglądu to dendrobium jest nawet popularnie nazywane „ametystowym językiem”.
![]() |
Pojedyncze kwiaty utrzymują się prawie dwa tygodnie. Ponieważ nie rozwijają się równocześnie na całym kwiatostanie, okres kwitnienia jest znacznie dłuższy i trwa od 3 do nawet 4 tygodni.
Kwitnienie w kwietniu 2012 roku.
![]() |
Niedługo po prezentowanym kwitnieniu, z powodu majowych upałów, storczyk dla ochrony został przeniesiony z wyjątkowo gorącej oranżerii do ogrodu. Wybrałam miejsce osłonięte od padającego deszczu i intensywnego słońca. Kilka tygodni z chłodnymi nocami przyniosło przemiłą niespodziankę - pojawiły się nowe kwiatostany. I to aż dwanaście!
![]() |
|
![]() |
![]() |
Okazało się, że zimą w mojej oranżerii jest dla tego gatunku trochę za ciepło, aby mogło się popisać naprawdę bujnym kwitnieniem. Kilka tygodni z dużymi nocnymi spadkami temperatury storczyk potraktował jako okres spoczynkowy, po którym ponownie wydał kwiaty. W ten sposób dostałam nieoczekiwaną nagrodę w postaci drugiego kwitnienia Dendrobium amethystoglossum w sierpniu tego samego roku. Kwiatostany były jednak krótsze, z mniejszą liczbą kwiatów.
![]() |
Z początkiem października storczyk został ponownie przeniesiony do oranżerii i znów zakwitł - tym razem trzema kwiatostanami. Wygląda zatem, że Dendrobium amethystoglossum to storczyk bardzo chętnie kwitnący, a czynnikami wywołującymi pojawienie się kwiatów są: chłodne noce oraz lekkie przesuszenie.
'
Ten gatunek dendrobium według mnie nie jest kłopotliwy w uprawie - ładnie przyrasta i chętnie kwitnie. Jednakże w warunkach mojej oranżerii kwitnienie nie jest zbyt obfite - roślinie jest po prostu trochę za ciepło zimą. Jednak nie aż tak, by zamiast kwiatostanów wytwarzała keiki (małe rośliny potomne), co się często zdarza, gdy w okresie spoczynku temperatura jest zbyt wysoka. Storczyk rośnie w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc).
Dendrobium amethystoglossum powinno być uprawiane według schematu wilgotne i ciepłe lato oraz chłodna zima, ze znacznie ograniczonym podlewaniem, jednak bez długotrwałej suszy. Zimowa temperatura nocą nie musi jednak spadać, tak jak w naturze, aż do 10°C, ponieważ do indukcji kwitnienia oprócz lekkiego przesuszenia wystarczy obniżenie jej wartości do około 13-15°C; większe przechłodzenie sprzyja jednak obfitszemu kwitnieniu.
Należy zapewnić umiarkowaną ilość światła (w naszych warunkach zimą może to być pełne słońce).
Storczyk rośnie w ceramicznej doniczce wypełnionej dobrze przepuszczalnym, choć utrzymującym nieco wilgoci podłożem, złożonym głównie ze średnich i małych kawałków kory i niewielkiej ilości mchu torfowca (Sphagnum).
Od listopada do połowy stycznia podlewam rzadko, co około 4 tygodnie. Ponieważ jest to okres spoczynku, rezygnuję z nawożenia storczyka.
Od momentu ukazania się zawiązków kwiatostanów stopniowo zwiększam częstotliwość nawadniania i zaczynam delikatne zasilać. W okresie intensywnego wzrostu, gdy rosną nowe przyrosty, podlewam co tydzień, stosując przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu storczyk może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, by pozbyć się nagromadzonych soli.