Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Potinara Netrasiri Starbright

(Sophrolaeliocattleya Kauai Starbright × Brassolaeliocattleya Orange Nuggett)

'
Obecna nazwa: Rhyncattleanthe Netrasiri Starbright
                     (Cattlianthe Kauai Starbright × Rhyncattleanthe Orange Nuggett)
'
Hybryda zarejestrowana przez V. Netrasiri w 1987 roku. W październiku 2007 roku w Houston jej klon, 'Valentine', uzyskał nagrodę HCC - Highly Commended Certificate (OS/AOS Judging program). Ta efektownie kwitnąca katleja to jedna z form rodzicielskich ogólnie znanej i uprawianej przez wielu miłośników storczyków potinary Burana Beauty.

Potinara Netrasiri Starbright jest rośliną żywotną, odporną i tolerancyjną, jeśli chodzi o zakres temperatur. Wysmukłe pseudobulwy zwieńczone są dwoma żywo-zielonymi, sztywnymi i lekko błyszczącymi liśćmi, dorastającymi do 20cm długości.
To orchidea sporych rozmiarów - pseudobulwy wraz z liśćmi osiągają wysokość około 50cm. Młode przyrosty pojawiają się wiosną i praktycznie każdy z nich wytwarza pochewkę kwiatową. Pod koniec lata na dojrzałych przyrostach, w lekko przezroczystych pochewkach, można zaobserwować rosnące pąki. Kwiatostan szybko powiększa się i wydłuża, rozwijając bukiet pąków wysoko nad pochewką.
'
obraz01.jpg
obraz02.jpg
obraz03.jpg

Ta piękna katleja kwitnie niezawodnie - każdej jesieni daje prawdziwy pokaz swoich możliwości.
Płatki tuż po rozwinięciu mają żółtą barwę oraz delikatną czerwoną smugę u podstawy.
'
obraz04.jpg
'
Z czasem ciemnieją i stają się pomarańczowe - wówczas wyraźnie widać ich woskową budowę.
'
obraz05.jpg
'
W intensywnie ubarwionych kwiatach uwagę przykuwa pomarańczowa warżka z aksamitnym, amarantowo-czerwonym zakończeniem.
'
obraz06.jpg
'
Kwiaty mają około 8cm średnicy i może ich być od kilku do nawet 10 w jednym kwiatostanie. Rozwijają się prawie równocześnie, tworząc efektowną kiść, są jednak pozbawione zapachu.
Woskowe kwiaty są dość trwałe i bardzo efektowne!
'
obraz07.jpg

W zależności od temperatury kwitnienie trwa od 4-6 tygodni.

Widok ogólny.

obraz08.jpg

 

Warunki uprawy


Krzyżówka bezproblemowa w hodowli. Jak większość moich katlei, storczyk rośnie w ceramicznej doniczce z warstwą drenażu na dnie. Jako podłoże stosuję mieszaninę grubej kory, keramzytu i kokosowych chipsów. Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
Ta katleja potrzebuje sporo światła - kilku godzin rannego słońca dziennie - oraz wyraźnego przesychania podłoża przed kolejnym podlaniem. Stoi niedaleko szyby od wschodniej strony oranżerii i tylko latem jest lekko cieniowana.
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i rzadko podlewam. Zwiększam stopniowo częstotliwość podlewania, gdy na dojrzałych przyrostach, w pochewkach widać formujące się kwiatostany.


'