Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Cattlianthe Helen Jarzab

(Guarianthe aurantiaca × Cattleya luteola)

Ta urocza, niewielka katleja została zarejestrowana w 1972 roku. Twórcą i rejestrującym był E. Jarzab. 
Jest to pierwszorzędowa hybryda pomiędzy Guarianthe (Cattleya) aurantiaca i Cattleya luteola.
Cienkie, lekko maczugowate pseudobulwy osiągają od 10 do kilkunastu centymetrów wysokości i są zakończone dwoma ciemnozielonymi, lekko błyszczącymi liśćmi o długości do 15cm. Okazjonalnie mogą się pojawić przyrosty zakończone pojedynczym liściem. Nowe przyrosty wyrastają raz w roku – wiosną. Przeważnie każdy z nich wytwarza pochewkę kwiatową, która pod koniec jesieni zaczyna stopniowo zasychać.

obraz01.jpg
obraz02.jpg

Może się także zdarzyć, że pąki wyrosną z bardzo niedużej, prawie niewidocznej pochewki.

obraz03.jpg
obraz04.jpg

Ta katlejka nie tylko chętnie kwitnie, robi to również bardzo regularnie – pąki w pochewce co roku zaczynają się powiększać na początku lutego, a pod koniec miesiąca rozwijają się już kwiaty.

obraz05.jpg
obraz06.jpg
obraz07.jpg

Są one pozbawione zapachu i dość małe – osiągają średnicę około 5cm. Wąskie płatki (listki okwiatu) początkowo mają żółtą barwę, potem przybierają pomarańczowy kolor. Warżka jest u podstawy rurkowato zawinięta dookoła prętosłupa (który nie jest widoczny) oraz ma lekko sfalowane brzegi i spiczaste zakończenie. Z zewnątrz jest jednolicie pomarańczowa, natomiast od środka pokryta mniej lub bardziej widocznymi czerwonymi plamami.

obraz08.jpg
obraz09.jpg

Drobne kwiaty są dość trwałe - kwitnienie trwa od 4-6 tygodni.

Ta hybryda idealnie nadaje się do uprawy parapetowej, gdyż zajmuje niewiele miejsca, chętnie kwitnie, a pomarańczowy kolor kwiatów, przy szarości zimowych dni, jest wyjątkowo energetyzujący. Kwitnący storczyk, choć niewielkich rozmiarów, dostarcza zatem wiele radości.'

Widok ogólny.
.

obraz10.jpg

'
Ta kompaktowa katleja długo kwitnie, więc gdy kwiatostanów jest więcej i wyrastają w różnym czasie, zaznacza się ciekawa różnica w kolorze kwiatów - świeżo rozwiniętych oraz tych nieco starszych.
'
'
obraz11.jpg

'
Warunki uprawy


Hybryda bezproblemowa w uprawie. Roślina posadzona jest w niedużej, ceramicznej doniczce, w podłożu składającym się głównie z drobnej kory oraz małej ilości keramzytu i węgla drzewnego.
Uprawiam ją w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie – powyżej 26˚C w dzień i 15-20˚C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14˚C (dzień/noc).
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki. Po kwitnieniu pozwalam na lekki odpoczynek, przez okres dwóch tygodni, nie podlewając jej w tym czasie.
Zimą nie nawożę i pozwalam na wyraźnie przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem, jednakże nie dopuszczam do długotrwałego mocnego przesuszenia bryły korzeniowej, ponieważ w tym czasie ma miejsce wyrastanie pąków kwiatowych oraz kwitnienie – katleja nie powinna więc cierpieć od nadmiernej suszy.

 

'