Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Lc. (Laeliocattleya) Schilleriana

(Cattleya intermedia × Laelia purpurata)

'
Obecna nazwa: Cattleya Schilleriana
                     (Cattleya intermedia × Laelia purpurata)
'
Ta piękna katleja to pierwszorzędowa hybryda pomiędzy Cattleya intermedia a Laelia purpurata, występująca naturalnie na terenie Brazylii. Taki mieszaniec, powstały w naturalnych warunkach, prawidłowo jest określany jako Lc. × schilleriana lub obecnie, po zmianie nazwy Laelia purpurata na Cattleya purpurata, można coraz częściej spotkać bardzo mylący epitet Cattleya × schilleriana. W tym ostatnim określeniu tylko „x” odróżnia tę hybrydę od zupełnie innego gatunku Cattleya schilleriana – niedużej katlei o nakrapianych kwiatach, pochodzącej zresztą również z obszaru Brazylii.
W przypadku tej orchidei, dostępne są hybrydy nie tylko naturalnego pochodzenia; jej krzyżowaniem zajęli się także hodowcy storczyków. I to dość dawno temu, bo już po 1890 roku. Takie krzyżówki wypracowane ludzką ręką noszą nazwę Lc. Schilleriana i właśnie pod taką nazwą została zakupiona moja katleja.

Dla mnie ta efektowna hybryda nosi wszelkie znamiona „katlei idealnej” - pochodzi od wytrzymałych i żywotnych gatunków, które to cechy zachowała. Bardzo tolerancyjna, jeśli chodzi o zakres temperatur – dobrze sobie radzi zarówno w chłodniejszych, jak i bardzo ciepłych warunkach. Ponadto jest niezbyt duża, zdrowo rośnie oraz niezawodnie co roku kwitnie bardzo eleganckimi, pięknie ukształtowanymi  oraz lekko pachnącymi kwiatami.
Nowe przyrosty tworzy raz w roku, po kwitnieniu. Podobnie jak u Laelia purpurata wyrastają one w lecie, a dojrzewają zimą. Ich wysokość nie przekracza 40cm. Smukłe pseudobulwy zakończone są pojedynczym liściem. Ta katleja bardzo chętnie kwitnie - zwykle każdy kolejny przyrost opatrzony jest pochewką kwiatową, z której regularnie pod koniec kwietnia lub w maju rozwija się kwiatostan.

obraz01.jpg

Zazwyczaj ma od jednego do trzech szeroko rozstawionych kwiatów, choć w sprzyjających warunkach może ich być więcej.

obraz02.jpg

Są bardzo efektowne – dość sztywne, wydłużone, ostro zakończone płatki są, podobnie jak u Laelia, przepięknie ułożone. Początkowo białej barwy, potem delikatnie różowieją. Mają od 13 do nawet 15cm średnicy.

obraz03.jpg

Wyjątkowo atrakcyjna jest warżka, wyróżnia się kolorem i kształtem. Przy podstawie dwoma brzegami całkowicie otacza prętosłup, zaś jej szerokie zakończenie jest zaokrąglone, ma purpurowy kolor i aksamitną fakturę.

obraz04.jpg
obraz05.jpg
obraz06.jpg
'
Kwiaty są dość trwałe i utrzymują się prawie miesiąc.

Widok ogólny.

obraz07.jpg

 

Warunki uprawy


Lc. Schilleriana to storczyk prosty w uprawie, wybaczający wiele błędów. Wspaniale nadaje się dla osób rozpoczynających uprawę storczyków. Kwitnie niezawodnie.
Storczyk rośnie w plastikowej doniczce, w podłożu złożonym głównie z grubszych kawałków kory z niewielką ilością keramzytu, kokosowych chipsów i pokruszonego węgla drzewnego.
Zapewniam warunki szklarni umiarkowanej do ciepłej, gdzie latem temperatury są wysokie - powyżej 26°C w dzień i 15-20°C nocą. Zimą temperatury są niższe: 21/14°C (dzień/noc).
Ta katleja potrzebuje sporo światła - kilku godzin rannego słońca dziennie - oraz wyraźnego przesychania podłoża przed kolejnym podlaniem. Stoi niedaleko szyby od wschodniej strony oranżerii i tylko latem jest lekko cieniowana.
W okresie wzrostu nawożę przy każdym podlewaniu połową dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce z niewielkim dodatkiem odstanej wody kranowej. Dzięki temu roślina może uzupełnić niedobór pierwiastków (wapń, magnez). Raz w miesiącu przepłukuję podłoże, podlewając najpierw przez zanurzenie, a później przelewając czystą deszczówką w ilości podwójnej objętości doniczki.
Zimą nie nawożę i podlewam raz na 2-3 tygodni. Zwiększam stopniowo częstotliwość podlewania, gdy na dojrzałych przyrostach, w pochewkach, widać formujące się kwiatostany.


'