Ta piękna katleja to pierwszorzędowa hybryda pomiędzy
Cattleya intermedia a
Laelia purpurata, występująca naturalnie na terenie Brazylii. Taki mieszaniec, powstały w naturalnych warunkach, prawidłowo jest określany jako
Lc. × schilleriana lub obecnie, po zmianie nazwy
Laelia purpurata na
Cattleya purpurata, można coraz częściej spotkać bardzo mylący epitet
Cattleya × schilleriana. W tym ostatnim określeniu tylko „x” odróżnia tę hybrydę od zupełnie innego gatunku
Cattleya schilleriana – niedużej katlei o nakrapianych kwiatach, pochodzącej zresztą również z obszaru Brazylii.
W przypadku tej orchidei, dostępne są hybrydy nie tylko naturalnego pochodzenia; jej krzyżowaniem zajęli się także hodowcy storczyków. I to dość dawno temu, bo już po 1890 roku. Takie krzyżówki wypracowane ludzką ręką noszą nazwę
Lc. Schilleriana i właśnie pod taką nazwą została zakupiona moja katleja.
Dla mnie ta efektowna hybryda nosi wszelkie znamiona „katlei idealnej” - pochodzi od wytrzymałych i żywotnych gatunków, które to cechy zachowała. Bardzo tolerancyjna, jeśli chodzi o zakres temperatur – dobrze sobie radzi zarówno w chłodniejszych, jak i bardzo ciepłych warunkach. Ponadto jest niezbyt duża, zdrowo rośnie oraz niezawodnie co roku kwitnie bardzo eleganckimi, pięknie ukształtowanymi oraz lekko pachnącymi kwiatami.
Nowe przyrosty tworzy raz w roku, po kwitnieniu. Podobnie jak u Laelia purpurata wyrastają one w lecie, a dojrzewają zimą. Ich wysokość nie przekracza 40cm. Smukłe pseudobulwy zakończone są pojedynczym liściem. Ta katleja bardzo chętnie kwitnie - zwykle każdy kolejny przyrost opatrzony jest pochewką kwiatową, z której regularnie pod koniec kwietnia lub w maju rozwija się kwiatostan.
Zazwyczaj ma od jednego do trzech szeroko rozstawionych kwiatów, choć w sprzyjających warunkach może ich być więcej.
Są bardzo efektowne – dość sztywne, wydłużone, ostro zakończone płatki są, podobnie jak u Laelia, przepięknie ułożone. Początkowo białej barwy, potem delikatnie różowieją. Mają od 13 do nawet 15cm średnicy.
Wyjątkowo atrakcyjna jest warżka, wyróżnia się kolorem i kształtem. Przy podstawie dwoma brzegami całkowicie otacza prętosłup, zaś jej szerokie zakończenie jest zaokrąglone, ma purpurowy kolor i aksamitną fakturę.
'
Kwiaty są dość trwałe i utrzymują się prawie miesiąc.