Strona główna / STORCZYKI / Prezentacje /            
 

Dendrobium thyrsiflorum  Rchb.f 1875

Sekcja: Densiflora 

Synonimy: Dendrobium densiflorum var. alboluteum Hook.f. 1869, Dendrobium galliceanum Linden 1890, Dendrobium thyrsiflorum var. bronckartii Cogn. 1904, Callista thyrsiflora (Rchb.f. ex André) M.A.Clem. 2003, Dendrobium thyrsiflorum var. minutiflorum Aver. 2012. 

'
Jest to storczyk występujący na terenie Wietnamu, Laosu, Birmy (Myanmar), Tajlandii, wschodniej i chińskiej części Himalajów, prowincji Hajnan w Chinach oraz w indyjskim stanie Asam. Rośnie na wysokości 1200-2000m n.p.m. w wilgotnych lasach mieszanych i iglastych, w warunkach lekko zacienionych. Rozrasta się sympodialnie, tworząc zwarte kępy złożone z wielu przyrostów, osiągające rozmiary od średnich do dużych (starsze egzemplarze). Może zajmować różne stanowiska: sadowić się na drzewach (epifit), przytwierdzać się do skał (litofit), a także rosnąć w gruncie, jak typowy storczyk gruntowy.
Dendrobium thyrsiflorum to mocna, wytrzymała i bujnie rosnąca orchidea wytwarzająca wysmukłe, zwieszające się lub wyprostowane, pożłobione, okrągłe w przekroju, wrzecionowate pseudobulwy o długości od 25 do 60cm.  U każdej z nich na wierzchołku wyrasta od 5 do 7 ciemnozielonych, gładkich, błyszczących liści. Mają 10-18cm długości i są dość trwałe. Mogą się utrzymać na roślinie nawet kilka lat. To jak szybko opadają, zależy od warunków atmosferycznych – znacznie przyśpiesza ten proces nadmierna susza w okresie spoczynku.
Ten gatunek zakwita wiosną. Wówczas, na dojrzałych ulistnionych, a także starych bezlistnych pseudobulwach, z węzłów położonych blisko wierzchołków, wyrastają długie, groniaste kwiatostany. Pojawiają się licznie, jeśli okres spoczynku był chłodny, a nawet zimny. W naturalnych warunkach niskim temperaturom towarzyszą raczej skąpe opady, roślina korzysta jednak z wilgoci w postaci mżawek oraz mgieł i osadzającej się rosy. Natomiast w warunkach uprawy, jeśli utrzymujemy temperaturę na niskim poziomie, lepiej, gdy Den. thyrsiflorum ma sucho – chroni to system korzeniowy przed gniciem. Oczywiście storczyk nie może wyschnąć „na wiór”, dlatego w słoneczne, zimowe dni dobrze jest od czasu do czasu zrosić liście.
Wyrastające kwiatostany początkowo przypominają niewielkie szyszeczki, jednak szybko się powiększają.

obraz01.jpg
obraz02.jpg
obraz03.jpg

Łodyga kwiatostanowa wydłuża się do 30cm, a pąki rosną w oczach.

obraz04.jpg

Jeśli kwitnienie jest obfite, zwisające kwiatostany tworzą efektowną kaskadę. W moich warunkach Den. thyrsiflorum ma niestety za ciepło podczas spoczynku i kwitnie zaledwie kilkoma kwiatostanami. Skąpe kwitnienie wynagradza mi jednak uroda kwiatów!

obraz05.jpg

W kwiatostanie może być od 30-50 kwiatów. Osiągają one 5cm średnicy. Mają śnieżnobiałe płatki i piękną, pokrytą meszkiem, intensywnie żółtą warżkę.

obraz07.jpg
obraz08.jpg
obraz09.jpg

Kwiaty delikatnie i przyjemnie pachną, jednak nie są trwałe. Utrzymują się zwykle około tygodnia, ale w chłodniejszych warunkach i przy mniejszym nasłonecznieniu kwitnienie może się wydłużyć do 10 dni.
Jednak nie wszystkie kwiatostany wyrastają w tym samym czasie - jedno- lub dwutygodniowa różnica sprawia, że kwitnienie całej rośliny trwa dłużej.

obraz06.jpg

Dzięki niejednocześnie rozwijającym się kwiatostanom, po całym roku opieki nad storczykiem, można się dłużej nacieszyć pięknymi gronami kwiatów!

Widok ogólny.' 

Poniżej jedno z pierwszych kwitnień - storczyk był młody i miał dużo ulistnionych pędów.

obraz10.jpg

I kwitnienie starszej już rośliny - rozrośniętej, z dużą ilością bezlistnych pseudobulw.

obraz11.jpg


Warunki uprawy


Dendrobium thyrsiflorum to storczyk niezbyt trudny w uprawie - jest wytrzymałą i ładnie przyrastającą rośliną. Problemem może być uzyskanie kwitnienia, wymaga bowiem chłodnego, zimowego okresu spoczynku. W tym czasie w trakcie dwóch, trzech miesięcy niezbędna jest duża dobowa różnica temperatur. Najlepiej, gdy nocą temperatura spada do 8-9°C.
Zimą, w naszej szerokości geograficznej, wskazana jest również jak największa ilość światła słonecznego. W okresie spoczynku storczyk powinien przejść także umiarkowane przesuszenie, trwające około 6-8 tygodni. Sumaryczne działanie tych czynników wywołuje wiosną pojawienie się kwiatostanów.
Storczyk uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc). Od końca grudnia do początku lutego, w miarę możliwości, staram się przenieść storczyk do słabo ogrzewanego pokoju o południowej wystawie okien, ponieważ chłód jest niezbędny do inicjacji kwitnienia. Jeśli dendrobium spędzi całą zimę w oranżerii, nie wyda kwiatów!
Roślinę uprawiam w drewnianym koszyku wyłożonym matą kokosową, wypełnionym dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie z kawałków kory i chipsów kokosowych.
Podlewam i nawożę od wiosny do jesieni. Zimą natomiast rezygnuję z nawożenia i wydłużam okres przed kolejnym podlaniem do 3 tygodni. W słoneczne dni lekko zraszam liście. Od momentu ukazania się zawiązków pędów kwiatowych daję więcej wody, podlewając raz w tygodniu. Obficie podlewam i zaczynam dokarmiać, gdy pojawiają się młode przyrosty. Stosuję wówczas przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Latem, w czasie upałów, podlewam nawet dwa razy w tygodniu. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.

 

'