|
Synonimy: Dendrobium densiflorum var. alboluteum Hook.f. 1869, Dendrobium galliceanum Linden 1890, Dendrobium thyrsiflorum var. bronckartii Cogn. 1904, Callista thyrsiflora (Rchb.f. ex André) M.A.Clem. 2003, Dendrobium thyrsiflorum var. minutiflorum Aver. 2012.
'
Jest to storczyk występujący na terenie Wietnamu, Laosu, Birmy (Myanmar), Tajlandii, wschodniej i chińskiej części Himalajów, prowincji Hajnan w Chinach oraz w indyjskim stanie Asam. Rośnie na wysokości 1200-2000m n.p.m. w wilgotnych lasach mieszanych i iglastych, w warunkach lekko zacienionych. Rozrasta się sympodialnie, tworząc zwarte kępy złożone z wielu przyrostów, osiągające rozmiary od średnich do dużych (starsze egzemplarze). Może zajmować różne stanowiska: sadowić się na drzewach (epifit), przytwierdzać się do skał (litofit), a także rosnąć w gruncie, jak typowy storczyk gruntowy.
Dendrobium thyrsiflorum to mocna, wytrzymała i bujnie rosnąca orchidea wytwarzająca wysmukłe, zwieszające się lub wyprostowane, pożłobione, okrągłe w przekroju, wrzecionowate pseudobulwy o długości od 25 do 60cm. U każdej z nich na wierzchołku wyrasta od 5 do 7 ciemnozielonych, gładkich, błyszczących liści. Mają 10-18cm długości i są dość trwałe. Mogą się utrzymać na roślinie nawet kilka lat. To jak szybko opadają, zależy od warunków atmosferycznych – znacznie przyśpiesza ten proces nadmierna susza w okresie spoczynku.
Ten gatunek zakwita wiosną. Wówczas, na dojrzałych ulistnionych, a także starych bezlistnych pseudobulwach, z węzłów położonych blisko wierzchołków, wyrastają długie, groniaste kwiatostany. Pojawiają się licznie, jeśli okres spoczynku był chłodny, a nawet zimny. W naturalnych warunkach niskim temperaturom towarzyszą raczej skąpe opady, roślina korzysta jednak z wilgoci w postaci mżawek oraz mgieł i osadzającej się rosy. Natomiast w warunkach uprawy, jeśli utrzymujemy temperaturę na niskim poziomie, lepiej, gdy Den. thyrsiflorum ma sucho – chroni to system korzeniowy przed gniciem. Oczywiście storczyk nie może wyschnąć „na wiór”, dlatego w słoneczne, zimowe dni dobrze jest od czasu do czasu zrosić liście.
Wyrastające kwiatostany początkowo przypominają niewielkie szyszeczki, jednak szybko się powiększają.
Łodyga kwiatostanowa wydłuża się do 30cm, a pąki rosną w oczach.
Jeśli kwitnienie jest obfite, zwisające kwiatostany tworzą efektowną kaskadę. W moich warunkach Den. thyrsiflorum ma niestety za ciepło podczas spoczynku i kwitnie zaledwie kilkoma kwiatostanami. Skąpe kwitnienie wynagradza mi jednak uroda kwiatów!
W kwiatostanie może być od 30-50 kwiatów. Osiągają one 5cm średnicy. Mają śnieżnobiałe płatki i piękną, pokrytą meszkiem, intensywnie żółtą warżkę.
Kwiaty delikatnie i przyjemnie pachną, jednak nie są trwałe. Utrzymują się zwykle około tygodnia, ale w chłodniejszych warunkach i przy mniejszym nasłonecznieniu kwitnienie może się wydłużyć do 10 dni.
Jednak nie wszystkie kwiatostany wyrastają w tym samym czasie - jedno- lub dwutygodniowa różnica sprawia, że kwitnienie całej rośliny trwa dłużej.
Dzięki niejednocześnie rozwijającym się kwiatostanom, po całym roku opieki nad storczykiem, można się dłużej nacieszyć pięknymi gronami kwiatów!
Poniżej jedno z pierwszych kwitnień - storczyk był młody i miał dużo ulistnionych pędów.
I kwitnienie starszej już rośliny - rozrośniętej, z dużą ilością bezlistnych pseudobulw.
Dendrobium thyrsiflorum to storczyk niezbyt trudny w uprawie - jest wytrzymałą i ładnie przyrastającą rośliną. Problemem może być uzyskanie kwitnienia, wymaga bowiem chłodnego, zimowego okresu spoczynku. W tym czasie w trakcie dwóch, trzech miesięcy niezbędna jest duża dobowa różnica temperatur. Najlepiej, gdy nocą temperatura spada do 8-9°C.
Zimą, w naszej szerokości geograficznej, wskazana jest również jak największa ilość światła słonecznego. W okresie spoczynku storczyk powinien przejść także umiarkowane przesuszenie, trwające około 6-8 tygodni. Sumaryczne działanie tych czynników wywołuje wiosną pojawienie się kwiatostanów.
Storczyk uprawiam w warunkach szklarni umiarkowanej do ciepłej, przy wysokiej wilgotności powietrza wahającej się od 65-90%. Latem temperatura jest wysoka, powyżej 26°C w dzień i około 15-20°C w nocy. Zimą natomiast temperatury są niższe i mieszczą się w zakresie 21/14°C (dzień/noc). Od końca grudnia do początku lutego, w miarę możliwości, staram się przenieść storczyk do słabo ogrzewanego pokoju o południowej wystawie okien, ponieważ chłód jest niezbędny do inicjacji kwitnienia. Jeśli dendrobium spędzi całą zimę w oranżerii, nie wyda kwiatów!
Roślinę uprawiam w drewnianym koszyku wyłożonym matą kokosową, wypełnionym dobrze przepuszczalnym podłożem, złożonym głównie z kawałków kory i chipsów kokosowych.
Podlewam i nawożę od wiosny do jesieni. Zimą natomiast rezygnuję z nawożenia i wydłużam okres przed kolejnym podlaniem do 3 tygodni. W słoneczne dni lekko zraszam liście. Od momentu ukazania się zawiązków pędów kwiatowych daję więcej wody, podlewając raz w tygodniu. Obficie podlewam i zaczynam dokarmiać, gdy pojawiają się młode przyrosty. Stosuję wówczas przy każdym podlewaniu połowę dawki nawozu do storczyków, rozpuszczoną w deszczówce. Latem, w czasie upałów, podlewam nawet dwa razy w tygodniu. Raz w miesiącu przepłukuję podłoże czystą deszczówką, aby pozbyć się nagromadzonych soli.