Strona główna / PARKI I INNE OGRODY / Prywatny Ogród Botaniczny na Krecie
 

Prywatny Ogród Botaniczny na Krecie

KretaOgrodBotaniczny.jpg

'
     Jednym z bardziej interesujących miejsc w prefekturze Chanii jest prywatny ogród botaniczny, oddalony od miasta o około 18km. Zajmuje on prawie 20ha górzystego terenu, położonego u stóp Gór Białych (tuż za wsią Fournes) i ma formę rozległego, naturalistycznego parku.

obraz01.jpg

Został założony przez czterech braci, na terenie, który dawniej był przede wszystkim użytkowany rolniczo. Ten niezwykły ogród jest nie tylko ich spełnionym marzeniem, ale również wyrazem głębokich uczuć, jakimi darzą to wyjątkowe dla siebie miejsce.

     W 2003 roku na tych wzgórzach rozszalał się bezwzględny żywioł - płomienie pochłonęły wówczas ponad stuletnie drzewa wielkich sadów oliwnych będących w posiadaniu rodziny i zapewniających jej utrzymanie. Wszystko spaliło się do gołej ziemi. Ślady tego pożaru są dalej widoczne na zboczu tuż za granicą posiadłości.

obraz02.jpg

Na pamiątkę strasznego wydarzenia tuż obok wejścia do parku ustawiono pozostałość pnia jednego ze spalonych drzew.

obraz03.jpg

Jest on świadectwem historii tego miejsca i wyrazem siły charakteru właścicieli, którzy na wypalonej, pokrytej popiołem ziemi stworzyli piękny ogród, pełen niezwykłych roślin, będący również ostoją i schronieniem dla wielu dzikich zwierząt.
      Ukształtowanie terenu umożliwiło utworzenie wygodnych ścieżek, biegnących przeważnie w dół, natomiast sprzyjający mikroklimat z rześkim, górskim powietrzem zapewnia komfortowe warunki do pieszych wędrówek. Park jest udostępniony dla zwiedzających przez cały rok, w czasie lata na odwiedziny warto jednak wybrać chłodniejsze godziny poranne, ponieważ jest tam wtedy, podobnie jak na całej Krecie, bardzo gorąco.

obraz04.jpg

      Właściciele nie bez powodu nazwali swą posiadłość ogrodem botanicznym – zgromadzili tam kolekcję ponad 150 gatunków drzew owocowych, wielu odmian roślin ozdobnych oraz ziół leczniczych i przyprawowych – pochodzą one z obszaru całego świata. Szczególną atrakcją jest bogaty zbiór gatunków tropikalnych i subtropikalnych.
       Choć zima 2011/2012 była wyjątkowo ostra – rejon nawiedziła niespotykana fala mrozów i śnieg – to poza nielicznymi, wyjątkowo delikatnymi roślinami, które wymarzły lub częściowo przemroziły (niektóre odbijały od podstaw), znakomita większość prezentowała się doskonale. Oczywiście widać, że całość założenia jest jeszcze młoda – drzewa wszak potrzebują czasu, aby osiągnąć większe rozmiary.

obraz05.jpg

Obok każdej z roślin umieszczono czytelne tablice informacyjne – w języku greckim i angielskim.

obraz06.jpg obraz07.jpg

      W parku są dwa szlaki spacerowe - przejście dłuższą trasą zajmuje około dwóch godzin. Właściwe oznakowanie ścieżek prowadzi nas do różnych sekcji: drzew i krzewów tropikalnych, roślin ozdobnych, drzew owocowych, cytrusowych, kaktusów i sukulentów, ziół, roślin leczniczych oraz winnic.

      W cienistych i wilgotnych miejscach, obok szemrzących strumyków,  pięknie prezentują się kalle oraz paproć drzewiasta – diksonia. Tuż obok, korzystając ze słońca, rośnie dorodna kępa papirusa, zaś położone dalej suche i jasne stanowisko zajmuje trawa pampasowa o efektownych kitach. Stanowiska poszczególnych roślin zostały dobrze dopasowane do ich wymagań.

obraz69.jpg obraz70.jpg
obraz71.jpg obraz72.jpg

Zwiedzanie ogrodu urozmaicają przemykające wśród drzew bajecznie kolorowe pawie.

obraz73.jpg
obraz74.jpg

      W różnych punktach ogrodu usytuowane zostały miejsca służące odpoczynkowi oraz podziwianiu pięknych widoków. Poruszając się wśród bujnej roślinności dochodzimy do jeziora, położonego w najniższym miejscu. Obok są zbudowane zagrody ze zwierzętami; chętnie przy nich zatrzymują się dzieci.

obraz75.jpg
obraz76.jpg
obraz77.jpg
obraz78.jpg

      Kończąc spacer dochodzimy do restauracji oraz sklepu, gdzie można smacznie zjeść (dania kreteńskiej kuchni) oraz zaopatrzyć się w lokalnie wytwarzane organiczne produkty, takie jak oliwa, miód, przetworzone oliwki i cytrusy, mydła na bazie oliwy, aromatyczne likiery i wysokoprocentowy alkohol, a także wiele rozmaitych ziół. Taras tej restauracji połączony jest z kamiennym amfiteatrem na około 250 osób, z którego roztacza się przepiękny widok na cały park.

obraz79.jpg

      Ten ogród to wspaniałe miejsce dla wszystkich miłośników przyrody, ponieważ w jednym miejscu, w naturalnym otoczeniu, można zobaczyć wiele ciekawych roślin, także tych nie występujących w naszej strefie klimatycznej. Jest odpowiedni również dla osób starszych i dzieci, ponieważ trasy są dopasowane do różnych możliwości kondycyjnych odwiedzających; wstęp jest płatny.